Ten medal to najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Nadawany jest za wybitne zasługi dla medycyny i przyznawany tylko dziesięciu lekarzom w ciągu jednego roku. Wyboru laureatów dokonuje Kapituła Medalu w tajnym głosowaniu. To symbol wdzięczności dla tych, których życie, czyny i dzieła przepełnione są pragnieniem pomocy ludziom i ulżeniu ich cierpieniom.
- Mam poczucie, że stało się coś wielkiego - mówi prof. Arkadiusz Jawień. - Polskie Towarzystwo Lekarskie skupia przecież wszystkich lekarzy wielu specjalności. Na dodatek ten medal odebrałem w wyjątkowym miejscu, bo na Zamku Królewskim w Warszawie. W moim odczuciu to podnosi wartość tej nagrody. To wyróżnienie nie tylko za to, co zrobiłem dla środowiska medycznego, ale przede wszystkim dla chorych i to jest niezwykle cenne. Bycie lekarzem traktuję jak powołanie. Uważam, że szczególnie w dzisiejszym zmechanizowanym świecie chorzy potrzebują rozmowy z lekarzem, zainteresowania, ciepła i dotyku. To przynosi lepsze efekty leczenia.
W Bydgoszczy poczuł się jak w domu
Jak podkreśla prof. Arkadiusz Jawień, nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie to, że w Bydgoszczy stworzono mu znakomite warunki do pracy.
- Pochodzę z Gorzowa Wielkopolskiego, ale Bydgoszcz bardzo ukochałem - mówi prof. Arkadiusz Jawień. - Trafiłem tu trochę przez przypadek 30 września 1977 r., a dzień później rozpocząłem pracę w szpitalu Jurasza. Jestem wdzięczny, że w tym mieście i tej lecznicy zbudowano wspaniałą atmosferę i przez lata miałem świetne warunki do rozwoju. Bez tej życzliwości ludzi wokół mnie, sam nie zdziałałbym nic. Dziś jesteśmy mocnym ośrodkiem w kraju.
Miejsce w dziesiątce uhonorowanych medalem Gloria Medicinae prof. Arkadiusz Jawień niezwykle sobie ceni.
- To dla mnie coś niesamowitego - mówi prof. Arkadiusz Jawień. - Warto dodać, że pierwszą osobą z Bydgoszczy, która w ten sposób została wyróżniona była dr Czesława Stachowiak-Nowicka, wieloletnia chirurg dziecięca i była prezes Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Oddział Regionalny PTL, współinicjatorka tego wyróżnienia.
Lekarz, który swoją pracę traktuje jak powołanie
Przypomnijmy, że w ciągu ostatniego roku na prof. Arkadiusza Jawienia spadł deszcz zaszczytów. W grudniu 2022 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odebrał tytuł doktora honoris causa. Wcześniej na początku lipca 2022 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa Wlkp.
Główne zainteresowania naukowe profesora to chirurgia wewnątrznaczyniowa, badania przesiewowe w tętniaku aorty brzusznej, leczenie zakażonych protez naczyniowych, stopa cukrzycowa, zespół pozazakrzepowy, leczenie ran przewlekłych. Prof. Jawień prowadził w regionie nowoczesne leczenie tętniaków piersiowo-brzusznych za pomocą tzw. stentgraftów branchowanych, co pozwoliło włączyć Bydgoszcz do jednego z trzech najbardziej aktywnych ośrodków chirurgii wewnątrznaczyniowej w Polsce.
W 2018 roku prof. Arkadiusz Jawień odsłonił też swój autograf w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej.
Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie
