Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prof. dra hab. Jerzy Kmieciński, zmarły rok temu badacz grodziska w Raciążu, ma swoją tablicę pamiątkową. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Pamiątkową tablicę - przy wejściu do Szkoły Podstawowej w Raciążu - ma prof. dra hab. Jerzy Kmieciński
Pamiątkową tablicę - przy wejściu do Szkoły Podstawowej w Raciążu - ma prof. dra hab. Jerzy Kmieciński Gmina Tuchola
W pierwszą rocznicę śmierci (5.12.2023) prof. dra hab. Jerzego Kmiecińskiego odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową. Została zamontowana na murze przy wejściu do Szkoły Podstawowej w Raciążu.

W uroczystości wzięło udział szerokie grono archeologów. Wśród nich prof. Marek Olędzki, dr Michał Klonowski i Aleksander Andrzejewski z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Mariusz Mielczarek z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Obecna była również żona śp. archeologa - Elżbieta Kmiecińska.

Wśród gości znaleźli się też: dyrektor Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach Marcin Synak, autorzy monografii Raciąża i okolic, a zarazem członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Raciąż prof. Włodzimierz Jastrzębski z małżonką, dr Jerzy Szwankowski, archeolodzy Krystyna Trzcińska i jej syn Łukasz Trzciński oraz Kazimierz Gierszewski, który współpracował z archeologami podczas prac badawczych.

- Bardzo się cieszę, że spotykamy się dziś, by upamiętnić niezwykle zasłużoną dla odkrywania historii średniowiecznego grodziska postać podkreślił burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski. - To dzięki inicjatywie prof. Kmiecińskiego możemy poznać bogate dzieje pierwszego ośrodka administracyjnego w regionie i życie codzienne jego mieszkańców. Od kilkunastu lat szczycimy się też rekonstrukcją dawnego grodziska, która powstała dzięki przeprowadzonym na jego terenie pracom archeologicznym. Warty podkreślenia jest fakt, że to sztandarowa atrakcja turystyczna naszej gminy, wyróżniająca się przede wszystkim dziewiczymi zasobami przyrodniczymi, bez żadnych ingerencji w to naturalne środowisko. O popularności tego miejsca świadczą wizyty coraz większej liczby turystów, którzy chcą spędzać czas z dala od cywilizacji, poznając przy tym lokalną historię. Nie byłoby to możliwe bez wcześniej przeprowadzonych, szczegółowych badań archeologicznych. I w tym miejscu chcemy upamiętnić profesora Kmiecińskiego za jego ogromny wkład w odkrywanie dziejów średniowiecznego grodu.

Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie Tadeusz Kowalski i żona śp. profesora Elżbieta Kmiecińska.

- Mój mąż byłby z pewnością najszczęśliwszym człowiekiem, widząc, jaką pamiątkę mu tutaj stworzono. Pewnie patrzy na nas z góry z ogromną radością - mówiła wzruszona żona Jerzego Kmiecińskiego.

Wspomnieniami o zasłużonym dla prac badawczych archeologu podzielili się członkowie jego zespołu. Wskazywali na fakt, że profesor wyjątkowo upodobał sobie małe ojczyzny. Odgrywały one w jego życiu bardzo ważną rolę. To im poświęcał wiele uwagi w swoich badaniach. A jednym z najbardziej ukochanych stał się właśnie raciąski zakątek w Borach Tucholskich.

Sentymentem darzą do dziś to miejsce także łódzcy archeolodzy. Jak podkreślali podczas uroczystości, przyjeżdżają tu z wielką radością, bo czas, jaki spędzili podczas wieloletnich badań, był wypełniony niezapomnianymi przeżyciami wśród życzliwych mieszkańców Raciąża i okolic.

Uroczystość została zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż i Szkołę Podstawową w Raciążu.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości odsłonięcia tablicy pamiatkowej prof. dra hab. Jerzego Kmiecińskiego w Raciążu

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska