https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Profesjonalnej konserwacji poddane zostaną cenne zbiory muzeum w Chełmnie

oprac. (DD)
Konserwacji poddana zostanie m.in. ta litografia tonowa z pracy Brandstäedtera „Die Weichsel” z 1855 r. przedstawiająca Chełmno od strony północnej
Konserwacji poddana zostanie m.in. ta litografia tonowa z pracy Brandstäedtera „Die Weichsel” z 1855 r. przedstawiająca Chełmno od strony północnej Nadesłane/Muzeum ziemi chełmińskiej
zabytkowe widoki miasta zostaną poddane procesom konserwatorskim. Ich efekty będziemy mogli zobaczyć na wystawie w listopadzie.

Będące wśród zbiorów muzeum zabytkowe widoki miasta zostaną poddane procesom konserwatorskim. Ich efekty będziemy mogli zobaczyć na wystawie w listopadzie.

Renowacji poddanych zostanie 13 zabytkowych panoram i widoków miasta. Liczą one już ponad 100 lat i „ząb czasu” odcisnął na nich swoje piętno.

- Niestety, zanim trafiły do zbiorów chełmińskiego muzeum, nie zawsze były przechowywane w odpowiednich dla siebie warunkach. Niektóre wykazują ślady zagrzybienia a prawie wszystkie silne zakwaszenie papieru. Niektóre procesy, zachodzące latami, nie zawsze są możliwe do całkowitego usunięcia. Część, jak silne zakwaszenie, które można poznać po rdzawych plamach na papierze, wynika z technologii produkcji papieru w XIX w. Taki papier jest mniej trwały i szybko kruszeje. Stąd też konieczne jest zahamowanie tego procesu i wzmocnienie go m.in. przez różnego rodzaju kąpiele - wyjaśnia Anna Soborska- Zielińska z działu naukowego Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Do dawnej świetności prace doprowadzi specjalista w tej dziedzinie - konserwator papieru i skóry Piotr Kulczyk.

Maria Wollenberg-Kluza. Podróż do antyku.Wystawa w grudziądzkim muzeum [zdjęcia]

Jak wyliczają muzealnicy, przeznaczone do konserwacji widoki to drzeworyty, litografie, oleodruk, dwie akwarele wykonane przez nauczyciela Korpusu Kadetów Nr 2 w Chełmnie Stanisława Findanzę oraz dwa dyplomy, w tym jeden z okazji jubileuszu pracy zawodowej Anastazego Demanda. Ten ostatni został ozdobiony widokami miasta, w którym przez wiele lat pracował jubilat.

Prace te po konserwacji będzie można obejrzeć w listopadzie na wystawie zorganizowanej w ratuszu.

Przeprowadzenie prac konserwatorskich jest możliwe dzięki 20 tys. zł dotacji jaką na ten cel Muzeum Ziemi Chełmińskiej otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za pieniądze z tego źródła odnawiane są też malowidła w Sali Sądowej chełmińskiego ratusza.

Zobacz koniecznie: Anna Lewandowska: Klara mnie zmieniła. Teraz w domu mam dwóch motywatorów

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska