Co zaoferuje UMK?
Co zaoferuje UMK?
Po utworzeniu nowych kierunków w grudziądzkim ośrodku UMK będzie można studiować:
- turystykę i rekreację,
- filologię polską,
- marketing i zarządzanie,
- europeistykę,n dietetykę,
- ratownictwo medyczne
O tym, że studia na kierunkach ratownictwo medyczne i dietetyka dołączą do oferty UMK w Grudziądzu, "Pomorska" informowała już 12 maja. Jednak dopiero w czwartek późnym popołudniem, aby decyzję tę oficjalnie potwierdzić, dotarli profesor Małgorzata Tafil-Klawe, prorektor UMK ds. Collegium Medicum oraz profesor Jacek Klawe, pełnomocnik rektora do stworzenia obu kierunków w Grudziądzu,
Profesor Jacek Klawe, specjalnie przerwał swój urlop i przyjechał do naszego miasta na motocyklu prosto z uniwersyteckiego ośrodka wypoczynkowego w Bachotku koło Brodnicy.
Dlaczego akurat dietetykę i ratownictwo medyczne będzie można studiować w Grudziądzu? - Po pierwsze macie doskonałe zaplecze gastronomiczne i medyczne do tych studiowania tych nauk - mówi profesor Małgorzata Tafil-Klawe. - Przeprowadziliśmy w Grudziądzu także badania i wiemy, że jest tutaj duże zapotrzebowanie wśród maturzystów na kształcenie właśnie w tych kierunkach.
- Szczególnie na nauki medyczne ciągle jest ogromne zapotrzebowanie w kraju. W Bydgoszczy o przyjęcie na ratownictwo medyczne ubiegało się 13 kandydatów na jedno miejsce! - dodaje profesor Jacek Klawe.
Wiadomo już, że grudziądzcy studenci będą musieli dojeżdżać na część zajęć do Bydgoszczy.
- Myślę jednak, że ze środków, które miasto dołoży do obu kierunków uda się wygospodarować dofinansowanie dla biedniejszych studentów - zapewnia prezydent Grudziądza Robert Malinowski. - Rocznie wspomożemy uczelnię kwotą 100 tys. zł.
