- Od początku naboru do Funduszu trafiło 389 wniosków, natomiast 2278 osób założyło już konta na portalu beneficjenta, co za tym idzie spodziewamy się, że i te wnioski niebawem do nas trafią - podała po niespełna miesiącu naboru Monika Prusik z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Jak wygląda sytuacja w skali kraju? "Mieszkańcy Polski złożyli w ciągu niespełna miesiąca ponad 6,2 tyś. wniosków w ramach programu Czyste Powietrze"- mówił 18 października w Katowicach Anna Król, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Dobiegają końca szkolenia prowadzone w gminach całego kraju. Frekwencja jest wysoka, a to świadczy o dużym zainteresowaniu dofinansowaniem w formie dotacji lub pożyczki, choć zdeydowana większość naszych rozmówców ma nadzieję zmieścić się w limicie.
Celem programu Czyte Powietrze jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z jednorodzinnych budynków mieszkalnych poprzez gruntowną termomodernizację budynków z jednoczesną wymianą źródeł ciepła.
Program będzie realizowany do 2029 roku. Maksymalne koszty kwalifikowane, od których jest liczona wysokość dotacji to 53 tys. zł
Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia wynosi 7 tys. zł.
Dofinansowanie jest udzielane:
- do wymiany starych źródeł ciepła – pieców i kotłów na paliwa stałe/zakup i montaż nowych źródeł ciepła, które spełniają wymagania programu priorytetowego.
- na zakup i montaż mikro instalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych, które mogą zostać dofinansowane do 100% (wyłącznie w formie pożyczki)
- w przypadku budynków istniejących prace dotyczące zmniejszenia energochłonności budynku (ocieplenie ścian, wymiana okien i drzwi, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz montaż instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła).
"Korzystając z Programu CzystPowietrze Polacy zyskują zwrot części poniesionych kosztów. Osoby najuboższe mogą otrzymać wsparcie nawet do 90 procent inwestycji - mówił Sławomir MAzurek, wiceminiser środowiska w Siedlcach na Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym.
Warto zajrzeć:
