Drugi tydzień w całej Polsce trwają szkolenia w gminach. Pracownicy wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarski wodnej wyjaśniają, na czym polega program Czyste Powietrze, kto i w jaki sposób może w niego skorzystać. O terminach spotkać w województwie kujawsko-pomorskim w tygodniu 10-14 września informujemy tu: Czyste Powietrze. Kolejne szkolenia w Kujawsko-Pomorskiem [terminy]
Czyste Powietrze - kiedy nabór wniosków?
Najczęściej powtarzającymi się ostatnio pytaniami są te dotyczące terminu naboru wniosków. Kiedy zatem będzie można je złożyć? Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśnia w przygotowanym informatorze, że nabór będzie prowadzony w trybie ciągłym. Wnioski będą oceniane na bieżąco. Za ich przyjmowanie i rozpatrywanie będą odpowiadać Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze rozpoczął się 19 września 2018 i będzie prowadzony w trybie ciągłym. Dostępny jest portal WFOŚiGW, gdzie można się zarejestrować i uzyskać wszystkie potrzebne informacje: portal.wfosigw.torun.pl
Formy dofinansowania są 2: dotacja i pożyczka.
Na co można dostać dofinansowanie?
- wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe)
- oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu
- docieplenie przegród budynku
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
- montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
- instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej)
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Kto, kiedy i ile może dostać dofinansowania?
- Maksymalne koszty kwalifikowane, od których jest liczona wysokość dotacji – 53 tys. zł
- Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia – 7 tys. zł
- Oprocentowanie zmienne pożyczki – nie więcej niż WIBOR 3M +70 punktów bazowych ale nie mniej niż 2% rocznie
- Planowany okres spłaty pożyczki: do 15 lat
- Możliwa karencja (zwłoka) w spłacie: nie dłużej niż do zakończenia realizacji przedsięwzięcia
- Okres realizacji przedsięwzięcia: do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy o dofinansowanie, lecz nie później, niż do 30.06.2029 r.
- Dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowywanie
- Przedsięwzięcie nie może zostać zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie; data zakończenia realizacji będzie potwierdzona w protokole końcowym
Co zrobić, żeby dostać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?
Drogę do funduszy wyjaśniono w 8 krokach:
- Zdobądź wiedzę. Zapoznaj się ze szczegółami naboru: programem priorytetowym, formularzem wniosku i załącznikami oraz instrukcjami do nich, a także regulaminem naboru.
- Zbadaj potrzeby budynku. Chodzi o stan obecny i potrzeby budynku, które powinny zostać określone w audycie energetycznym lub przedstawione w uproszczonej analizie energetycznej zweryfikowanej przez przedstawiciela WFOŚiGW przed realizacją przedsięwzięcia.
- Wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie. Pamiętaj o wytycznych w tym zakresie na stronie właściwego WFOŚiGW, w tym o liście wymaganych dokumentów (np. dokumenty potwierdzające dochód).
- Podpisz umowę o dofinansowanie. WFOŚiGW przygotuje umowę po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku.
- Po złożeniu wniosku. Odbędzie się wizytacja przedstawiciela WFOŚiGW, która potwierdzi, czy stan budynku jest zgodny z danymi we wniosku. Wizyta przedstawiciela WFOŚiGW potwierdzi realizację przedsięwzięcia. Dodatkowo możliwa jest kontrola przedsięwzięcia w okresie jego trwałości (utrzymania projektu) w terminie do 3 lat!
- Zakończenie przedsięwzięcia. Nastąpi po pozytywnej weryfikacji realizacji przedsięwzięcia
- przez Przedstawiciela WFOŚiGW.
- Rozliczenie przedsięwzięcia
Dla budynków istniejących warunkiem jest wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu. W przypadku powstających dopiero domów - zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania.
