Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów
0,67 promila alkoholu - taki wynik dało badanie, któremu policjanci poddali prokurator Sylwię Cz. w Nowy Rok 2020. A przynajmniej taki przekazuje Prokuratura Krajowa, bo prawniczka go kwestionuje.
Prokurator z Torunia zatrzymana w sylwestra podczas kontroli
Sprawa nadal jest głośna w toruńskim środowisku prawniczym, bo dotyczy znanej i ambitnej pani prokurator. Sylwia Cz. pracowała przy tak ważnych sprawach jak np. sadystyczny mord kobiety w domku przy ulicy Czarlińskiego w Toruniu. Niestety, pięknie rozwijającą się karierę zawodową młodej prawniczki z Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum-Zachód przerwały wydarzenia z 1 stycznia 2020 roku.
Polecamy
Pamiętne wydarzenia noworoczne w Lubiczu pod Toruniem
W Nowy Rok 2020 pani prokurator zatrzymana została w Lubiczu Dolnym pod Toruniem do rutynowej kontroli drogowej. Okazało się, że prowadziła samochód pod wpływem alkoholu. Według ustaleń Prokuratury Krajowej, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, miała w organizmie 0,67 promila alkoholu. Pierwszy raz "dmuchała" w alkomat o godz. 10.46. Potem badanie powtórzono.
W Toruniu powstał Modelmania Park, czyli pierwszy w Polsce o...
Sylwia Cz. została zatrzymana przez policję. W szybkim tempie sąd dyscyplinarny uchylił Sylwii Cz. immunitet, co pozwoliło postawić jej prokuratorskie zarzuty. Jakie konkretnie? Z artykułu 178 a par. 1 kodeksu karnego, który mówi, że "Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".
Proces karny i postępowanie dyscyplinarne. Na jakich etapach?
Śledztwo w tej sprawie przeprowadziła i skierowała do sądu akt oskarżenia Prokuratura Krajowa. Toruńscy sędziowie ze sprawy się wyłączyli i decyzją Sądu Najwyższego proces pani prokurator ruszył w kwietniu br. w Sadzie Rejonowym w Inowrocławiu - dla bezstronności.
Oskarżona o jazdę na podwójnym gazie prawniczka nie przyznaje się do winy i kwestionuje pomiary. Sąd zlecił wykonanie biegłym pisemnej opinii z zakresu toksykologii. Rozprawy odbyły się w kwietniu i lipcu. Kolejny termin wyznaczony jest dopiero na 18 listopada br. Jak przekazał nam inowrocławski sąd, sędzia prowadzący sprawę przebywa na urlopie, do pracy wraca w październiku. Poza tym, II Wydział Karny obłożony jest pracą - stąd odległe terminy. Prawdopodobnie jednak listopadowa rozprawa będzie ostatnią w procesie.
Równolegle do sprawy karnej toczy się postępowanie dyscyplinarne.
- 24 maja 2021 r. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla Szczecińskiego Okręgu Regionalnego skierował do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wniosek o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej Pani prokurator - przekazała nam dział prasowy Prokuratury Krajowej.
Znani torunianie. Wolą luksusowe rezydencje czy skromne mies...
Co pani prokurator grozi karnie i zawodowo?
Prokurator została zawieszona w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Już na etapie śledztwa Prokuratura Krajowa zastosowała wobec Sylwii Cz. zakaz opuszczania kraju i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Karnie, jak opisaliśmy powyżej, grozi jej kara do 2 lat więzienia. A zawodowo?
Ustawa Prawo o prokuraturze w rozdziale 3 ("Odpowiedzialność karna, dyscyplinarna i służbowa prokuratorów") przewiduje pięć rodzajów kar dyscyplinarnych. Najłagodniejsza to upomnienie. Kolejnymi są nagana, usunięcie z zajmowanej funkcji, przeniesienie na inne miejsce służbowe oraz wydalenie ze służby prokuratorskiej. Co ważne, każda z tych kar niesie za sobą konsekwencje. Np. tylko upomniany prokurator nie może być przez 3 lata awansowany.
Do tematu będziemy wracali.
