- Przeprawa promowa pomoże skomunikować ważne drogi krajowe numer 10 i 80, poprawi dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy na terenie soleckiego parku przemysłowego - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Liczymy też, że wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części regionu.
Samorząd województwa realizuje przedsięwzięcie wspólnie z powiatami bydgoskim, toruńskim oraz Solcem Kujawskim i gminą Zławieś Wielka.
W Solcu Kujawskim zanim popłynie prom przez Wisłę trzeba zrobić drogi
W przetargu na budowę, dostarczenie i rozruch promu złożyła jedna firma, specjalizująca się w takich zamówieniach. To spółka Techno Marine z Malborka, która zadeklarowała wykonanie zadania w 11 miesięcy za 5,9 mln zł oraz objęcie promu 24-miesięczną gwarancją. Wynik postępowania przetargowego poznamy po sprawdzeniu czy oferta spełnia wszystkie warunki zamówienia. To potrwa do 2 miesięcy.
Solec Kujawski. Kiedy promem przez Wisłę? W Toruniu nie wiedzą!
Prom będzie jednostką boczno-kołową, z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych. Na dziobie i rufie zamocowane będą klapy wjazdowo-zjazdowe podnoszone siłownikami hydraulicznymi. Na lewej burcie będą miejsca siedzące dla 42 pasażerów, a na prawej dla 16 osób. Rozruch promu planowany jest w I połowie 2019 roku. Na prawej burcie w rejonie śródokręcia usytuowana ma być sterówka, posadowiona nad pokładem dla dobrej widoczności.
Równolegle toczy się procedura przetargowa na wybór wykonawcy remontu dróg dojazdowych do przeprawy oraz wiślanych przyczółków.
Zadanie ujęto w Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej na lata 2014-20. Będzie sfinansowane w oparciu o Regionalny Program Operacyjny. Środki na funkcjonowanie przeprawy oprócz biletów zapewnią wspólnie samorząd województwa oraz powiaty bydgoski, toruński oraz gminy Solec Kujawski i Zławieś Wlk.