Tak było też w przypadku pożaru, który w czwartkowy wieczór postawił na nogi mieszkańców placu Piastowskiego.
- Przyczyną pożaru była nieszczelna butla. W tym czasie w piecyku węglowym palił się płomień, wystarczyła iskra - mówi Jarosław Umiński, rzecznik KM PSP. - A takich pożarów mógłbym wyliczyć więcej, choćby ten ostatni w Tryszczynie, kiedy cały budynek został zniszczony.
Gołym okiem nie dostrzeżesz
Właściwości fizykochemiczne gazów w połączeniu z niewłaściwym posługiwaniem się instalacjami i urządzeniami gazowymi stwarzają bardzo duże zagrożenie. Gaz ziemny i gaz propan-butan są palne i tworzą mieszaniny wybuchowe z powietrzem. Są trudne do wykrycia ze względu na bezwonność. Nie widać ich też gołym okiem. Źródłem ich zapalenia lub wybuchu może być płomień zapałki, iskra w wyłączniku oświetlenia elektrycznego, a nawet wyładowanie elektryczności statycznej. - To prawda, gaz ziemny, czy też gaz propan-butan to paliwa wygodne i czyste, ale mogą być bardzo niebezpieczne - ostrzegają strażacy.
Używaj rozważnie
Gazu nie należy się jednak bać. A w trakcie użytkowania urządzeń gazowych trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa. - Ważne, aby kupować tylko zalegalizowane butle i urządzenia z pewnych źródeł - radzi Helena Włodarczyk, która gazu używa w kuchence na działce. - My z mężem tak właśnie robimy. Jeśli zaś chodzi o regulacje i podłączenia, to zajmuje się tym wyłącznie mąż, bo ja kompletnie się nie znam.
Jarosław Umiński
rzecznik KM PSP w Bydgoszczy
- Propan-butan jest znacznie bardziej niebezpieczny niż gaz ziemny. Przede wszystkim jest on cięższy od powietrza, a co za tym idzie, po wycieku zalega w dolnych partiach pomieszczenia. Wystarczy iskra, aby gaz wybuchł. A korzysta z niego bardzo dużo osób, używając w kuchenkach czy grzejnikach. Butle są samoczynnie regulowane i podłączane, bardzo często, niestety, niefachowo. Nie wolno dopuścić też do przegrzania butli, bo spowoduje to wzrost ciśnienia i rozprężenie gazu. Natomiast gaz ziemny, dostarczany przez gazownie - lżejszy od powietrza, wydostaje się systemem wentylacyjnym, pod warunkiem jednak, że jest on sprawny.
Przestrzegaj zasad!
- Do urządzeń gazowych umieszczonych w jednym pomieszczeniu można podłączyć nie więcej niż dwie butle o zawartości gazu do 11 kilogramów każda.
- Butle na gaz propan-butan umieszczać w odległości co najmniej 1,5 metra od urządzeń promieniujących ciepło i z dala od urządzeń powodujących iskrzenie.
- Butli na gaz propan-butan nie umieszczać w pomieszczeniach z podłogą znajdującą się poniżej poziomu otaczającego terenu.
- Butle na gaz propan-butan instalować w pozycji pionowej oraz zabezpieczać przed uderzeniem, przewróceniem lub przypadkowym przemieszczeniem.
- Temperatura pomieszczeń, w których instaluje się butle na propan-butan nie może przekraczać 35 stopni Celsjusza.
- Podłączenia, przeróbki i naprawy instalacji i urządzeń gazowych powinna dokonywać osoba posiadająca kwalifikacje dla sieci gazowych.
n
Tym wszystkim , którzy nie są pewni, jak korzystać z butli z gazem, radzimy jednak poprosić o pomoc fachowców. Pamiętajcie! Życie mamy tylko jedno.