Biały lub szarawy nalot w doniczkach, przypominający nieco watę lub pajęczynę, to nic innego jak pleśń. Pojawia się ona najczęściej wyłącznie na glebie, jednak bardzo szkodzi całej roślinie. Będzie ona bardziej podatna na ataki chorób i szkodników, gnicie korzeni, szybciej zmarnieje i zwiędnie. Dlaczego jednak nalot w ogóle pojawia się na ziemi i nie przenosi się na rośliny w pobliżu?
Dlaczego pleśń pojawia się w doniczkach?
Pleśń w doniczkach może pojawiać się z różnych powodów. Często chodzi po prostu o nadmierne podlewanie roślin – ziemia stale jest mokra co sprzyja pojawianiu się białego nalotu, w dodatku może prowadzić do marnienia roślin.
Również wysoka wilgotność powietrza jest niewskazana. Druga rzecz to brak dostępu do światła słonecznego. W ciemnych, zacienionych miejscach łatwiej o powstanie pleśni. Trzecia kwestia to brak odpowiedniego drenażu. Bez niego woda będzie stała w doniczce, zamiast wypływać przez otwory znajdujące się na spodzie.
Jak pozbyć się pleśni z doniczki?
Wiele osób widząc pleśń w doniczce po prostu usuwa ją mechanicznie - zbiera wierzchnią warstwę ziemi i dosypuje nową. Jednak ta metoda nie jest polecana, ponieważ jest mało skuteczna - problem szybko powróci.
Jak zatem efektywnie pozbyć się pleśni i sprawić, by na powrót nie pojawiła się w doniczce? W galerii przedstawiliśmy prosty trik zdradzony przez Ciocię Krysię, dzięki któremu zapomnisz o problemie, a przy okazji wzmocnisz i zabezpieczysz swoje rośliny! Dodatkowo podpowiadamy jak zabezpieczyć nowe rośliny, tak by pleśń nigdy się na nich nie pojawiła.