MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Kujawsko-Pomorskiem - 10 maja 2024. Tutaj mają protestować rolnicy

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
10 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja przeciwko Zielonemu Ładowi. Tego dnia rolnicy z Kujaw i Pomorza chcą protestować pod urzędem wojewódzkim w Bydgoszczy
10 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja przeciwko Zielonemu Ładowi. Tego dnia rolnicy z Kujaw i Pomorza chcą protestować pod urzędem wojewódzkim w Bydgoszczy Dariusz Bloch
10 maja 2024 r. planowana jest manifestacja pod urzędem wojewódzkim w Bydgoszczy. Rolnicy chcą zablokować ciągnikami miasto, żeby wyrazić swój sprzeciw przeciwko polityce klimatycznej Unii Europejskiej.

Spis treści

- Zobaczymy, czy dostaniemy pozwolenie na wjazd ciągnikami do Bydgoszczy. Staramy się o to, bo chcemy się przyłączyć do ogólnopolskiego protestu przeciwko Zielonemu Ładowi, który został zaplanowany na 10 maja – informuje Marcin Bereźnicki, rolnik z Pałuk.

Oddolna inicjatywa rolników z regionu

Organizatorem ogólnopolskiej akcji jest NSZZ „Solidarność”.

- Jednak bydgoski protest nie odbędzie się od szyldem „Solidarności” ani Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej – zaznacza Bereźnicki. - To inicjatywa oddolna, akcja rolników z województwa kujawsko-pomorskiego, zrzeszonych tylko pod polską flagą.

„Solidarność” organizuje protest w Warszawie. Demonstracja ma wyruszyć o godzinie 12 z Placu Zamkowego w kierunku przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, gdzie zostanie przekazana pierwsza petycja. Stamtąd protest ruszy w kierunku Sejmu, gdzie związkowcy przekażą kolejną petycję marszałkowi Szymonowi Hołowni.

- To będzie demonstracja apolityczna i może w niej uczestniczyć każdy polski obywatel, który czuje, że niedługo dosięgnie go kosa związana z Zielonym Ładem – mówi Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”.

Wniosek o referendum w sprawie Zielonego Ładu

Związek domaga się referendum w sprawie polityki klimatycznej UE, której częścią jest Zielony Ład. Podpisy pod wnioskiem w tej sprawie będą zbierane 10 maja podczas demonstracji. „Czy jest Pani/Pan za zobowiązaniem Prezydenta RP, Parlamentu RP, Rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie zawartej w Europejskim Zielonym Ładzie?” – tak brzmi pytanie, które miałoby paść w referendum.

„Solidarność” podkreśla, że skutki Zielonego Ładu odczują nie tylko rolnicy:

- Radykalna polityka klimatyczna UE uderza też w inne branże, jak: górnictwo, hutnictwo, branżę transportową, spożywczą, chemiczną i wiele innych. W przyszłości uderzy ona także w obywateli, np. poprzez ograniczenia związane z samochodami, lotami czy ogrzewaniem domów.

Gigantyczne podatki, kolejne zakazy

Związkowcy obawiają się podwyżek za prąd i ciepło oraz nowych podatków za energię, a także zakazu ogrzewania węglem i gazem.

- Zielony Ład równa się gigantycznemu opodatkowaniu benzyny, a w następnym kroku będzie oznaczał zakaz sprzedaży aut spalinowych. Będziemy musieli dostosować budynki do „zeroemisyjności”, a polski przemysł upadnie lub przeniesie się poza granice UE, co może doprowadzić do masowych zwolnień i wzrostu bezrobocia – ostrzegają.

- Zgadzamy się z tymi postulatami, ale nie jedziemy do Warszawy, bo raz już byliśmy i tylko latały cegły, a tego, co najważniejsze, nie osiągnęliśmy, ponieważ nikt nie podjął z nami rozmów - wyjaśnia Bereźnicki. - Chociaż mamy swoich reprezentantów, do rozmów zaproszono tylko przedstawicieli związków zawodowych. Dlatego będziemy protestować w Bydgoszczy, żeby pokazać siłę i jedność polskich rolników, i ponownie wyrazić swój sprzeciw przeciwko polityce klimatycznej Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska