MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska może zdjąć z wilka ścisłą ochronę, ale nie jest tym zainteresowana. Rolnicy przeciwnie

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Mimo, że w Polsce wilk może zostać objęty ochroną gatunkową częściową, Polska stosuje ścisłą ochronę tego gatunku
Mimo, że w Polsce wilk może zostać objęty ochroną gatunkową częściową, Polska stosuje ścisłą ochronę tego gatunku Pixabay
Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do propozycji obniżenia ochrony wilka w Polsce. Rolnicy będą rozczarowani. - Żądanie społeczeństwa i polityków, aby zaakceptować ataki wilków i reagować większymi wysiłkami w przypadku ochrony stada, osiąga granice tolerancji mieszkańców obszarów wiejskich – tłumaczy samorząd rolniczy.

Spis treści

Od kilku lat wilki są bardziej widoczne w całej Europie, również w Kujawsko-Pomorskiem. Najczęściej dają o sobie znać w okolicach Borów Tucholskich. Straty spowodowane przez nie w naszym regionie dotyczą głównie psów pozostawionych na noc na podwórkach. Doniesienia o zagryzionych zwierzętach gospodarczych są sporadyczne w Kujawsko-Pomorskiem, w przeciwieństwie do innych regionów Polski i Europy, stąd zabiegi w celu rozluźnienia ścisłej ochrony wilka na terenie Unii Europejskiej.

Polska wstrzyma się od głosu

Ochrona ta wynika z postanowienia Konwencji Berneńskiej. Trwają prace nad zmianami w tym dokumencie, zapoczątkowane przez Parlament Europejski w 2022 r. Propozycję obniżenia statusu ochrony wilka w Konwencji musi wcześniej przyjąć Rada Europy.

- Polska, posiadając dobrze funkcjonujący system zarządzania i ochrony, nie jest zainteresowana zmianą statusu ochronnego wilka w Konwencji Berneńskiej i wstrzyma się od głosu podczas debaty w Radzie na ten temat – zapowiada Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych o ograniczenie populacji wilka.

Na granicy tolerancji mieszkańców wsi

- Doświadczenie z ostatnich lat pokazało, że pasywna ochrona stada w postaci ogrodzeń i psów obronnych ma swoje ograniczenia, ponieważ wilki uczą się niesamowicie szybko, jak je ominąć – argumentuje samorząd rolniczy. - Akceptacja dużych drapieżników w obszarach wiejskich maleje w przypadku wzrostu liczby ataków. Dodatkowe żądanie społeczeństwa i polityków, aby zaakceptować te ataki i reagować większymi wysiłkami w przypadku ochrony stada, osiąga granice tolerancji mieszkańców obszarów wiejskich.

Przemyślenie tej sprawy przez Komisję Europejską samorząd rolniczy przyjął z zadowoleniem, ale resort środowiska nie robi nadziei, że wpłynie to na status wilka w Polsce:

- Wilk został wymieniony w Konwencji z 1979 r. jako gatunek ściśle chroniony i wtedy Polska zgłosiła do tego gatunku zastrzeżenie, zgodnie z którym może on zostać objęty w Polsce ochroną gatunkową częściową. Pomimo tego, w celu zapewnienia właściwego stanu ochrony wilka Polska, na podstawie przepisów krajowych, stosuje ochronę ścisłą tego gatunku i wydaje indywidualne derogacje od zakazów, które są zgodne z zapisami Konwencji Berneńskiej. System zezwoleń, połączony z możliwością uzyskania odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki oraz dopłat do środków prewencyjnych, pozwala na elastyczne zarządzanie populacją wilka w Polsce – uważa Mikołaj Dorożała.

Do mechanizmów łagodzenia konfliktów na linii człowiek-wilk należą

  • możliwość wydania indywidualnych zezwoleń na odstępstwo od zakazu płoszenia lub też umyślnego zabijania osobników problematycznych (w roku 2022 w Polsce wydano 12 zezwoleń, a w roku 2021 - 20)
  • wypłata odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki na zasadach określonych w ustawie o ochronie przyrody
  • możliwość współdziałania poszkodowanych z regionalnymi dyrektorami ochrony środowiska lub dyrektorami parków narodowych w zakresie zabezpieczenia mienia

Z ubiegłorocznej analizy Komisji Europejskiej wynika, że na terenie Unii Europejskiej żyje około 20 300 wilków, w Polsce około 2000.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska