Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pryszczyca - choroba, która może dotknąć bydło, kozy, owce i świnie [objawy]

Strefa Agro
AGW
Pryszczyca to choroba, która szybko się rozprzestrzenia i powoduje ogromne straty ekonomiczne. Zakażone stada trzeba wybić, pojawiają się ograniczenia w handlu zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego. Jakie objawy powinny zaniepokoić?

GIW przypomina, że pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu. Jeśli pojawi się podejrzenie wystąpienia pryszczycy - hodowca ma obowiązek zgłoszenia - nakłada go ustawa z 11 marca 2004 o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
O podejrzeniu pryszzycy informujemy powiatowego lekarza weterynarii.

Jakie objawy u bydła, swiń, kóz i owiec mogą świadczyć o pryszczycy?

  • gorączka, apatia, utrata apetytu, brak przeżuwania, gwałtowny spadek mleczności;
  • zwiększone pragnienie i obfite ślinienie;
  • pęcherze na języku, wargach i dziąsłach, śluzawicy u bydła/tarczy ryjowej u świń, na skórze szpary międzyracicowej, a także na wymieniu i strzykach;
  • po pęknięciu pęcherzy - bolesne rany, owrzodzenia;
  • cielęta i prosięta, karmione mlekiem zwierząt chorych na pryszczycę często padają z objawami biegunki i ogólnego wycieńczenia;
  • równie często dochodzi do padnięć zwierząt dorosłych.

Jak już wspomnieliśmy, gdy zauważymy powyższe objawy, zgłaszamy to do powiatowego lekarza weterynarii. Następnie pobierane są próbki do badania. W przypadku potwierdzenia wystąpienia choroby za zwierzęta zabite w ramach zwalczania pryszczycy przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa.

Zgłoszenia należy dokonać bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Kolejne zalecenie mówi o tym, że do czasu przybycia powiatowego lekarza weterynarii wszystkie zwierzęta należy zatrzymać w gospodarstwie, zwierzęta chore zamknąć i odizolować, nie wpuszczać osób postronnych do gospodarstwa oraz unikać wyjazdu domowników poza teren gospodarstwa.

Pryszczyca - co to za choroba i jak jest przenoszona?

"Jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz. Wirus pryszczycy przenosi się przez kontakt bezpośredni pomiędzy zwierzętami, za pośrednictwem mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, skór, wełny, paszy dla zwierząt, itp. Wirus może być przenoszony także przez człowieka, sprzęt gospodarski, ptaki, owady, gryzonie, środki transportu czy odzież", wyjaśnia Główny Inspektorat Weterynarii.

Czy człowiek może zarazić się pryszczycą?

GIW: Ludzie są wrażliwi na zakażenie, jednakże pryszczyca u ludzi nie jest śmiertelna i zwykle przebiega łagodnie. Ludzie zarażają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem, jak również spożywając mięso, mleko i niepasteryzowane przetwory mleczne pochodzące od zakażonego zwierzęcia.

To warto wiedzieć o pryszczycy: Wirus wydalany jest przez zakażone zwierzę jeszcze przed wystąpieniem u niego objawów chorobowych. Zakażone i chore na pryszczycę zwierzęta wydalają wirus z wydychanym powietrzem, z ich wydzielinami oraz wydalinami. Największa koncentracja wirusa znajduje się w płynie surowiczym i nabłonku pojawiających się pęcherzy. Zwierzęta mogą być nosicielami wirusa nawet do 3 lat.

Ostatni przypadek FMD w Polsce stwierdzono w 1971 r. Polska jest uznana za kraj urzędowo wolny od tej choroby przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (OIE)
Źródło: GIW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska