https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeciwdziałamy otyłości - koniec 1 części programu

(kat)
Stoiska z ekologiczną żywnością cieszą się powodzeniem
Stoiska z ekologiczną żywnością cieszą się powodzeniem
Aż trzydzieści kilogramów zrzucił jeden z uczestników regionalnego programu przeciwdziałania otyłości realizowanego m.in. w powiecie brodnickim. To swoisty rekord i zachęta dla innych.

Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, ukryte skrzywienie kręgosłupa, trudności w oddychaniu - to tylko niektóre z przypadłości, które dotykają otyłe dzieci. Osiemnaście z nich wzięło się do pracy nad swoim wyglądem. To młodzi mieszkańcy gminy Zbiczno, Górzno, Osiek i Bobrowo. - Wiele z nich wyglądało na zdrowe. Po pierwszych badaniach okazało się, że kilka wymaga leczenia szpitalnego - mówi Katarzyna Watkowska z wydziału promocji brodnickiego starostwa.

Uczestnicy programu to dzieci i młodzież w wieku 13-17 lat. - W pierwszym półroczu dzieci były na wizytach diagnostycznych, na których opracowywany był indywidualny plan terapii - mówi Anna Szczepanik, naczelnik wydziału promocji. - Druga wizyta to badania kontrolne w wojewódzkim szpitalu dziecięcym w Toruniu.

Po powrocie do domów dzieci musiały przestrzegać zaleconej diety. - To było dla nich o tyle trudne, że kilkoro zrezygnowało po pierwszej wizycie - mówi Anna Szczepanik. - W ich miejsce pojawili się jednak kolejni młodzi ludzie.

Uczestnicy programu mieli okazję spotkać się z psychologiem. Zostali dokładnie zbadani pod kątem cukrzycy, cholesterolu. Zdarzyły się przypadki, że trzynastolatek miał nadciśnienie tętnicze spotykane u osób po pięćdziesiątym roku życia. Choć na pierwszy rzut oka wyglądał na osobę zdrową.

- Jeśli zaistniała taka potrzeba, dzieci były kontaktowane z dietetykiem i endokrynologiem - mówi Katarzyna Watkowska. - Była to dla nich okazja, by nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych. W większości przypadków otyłość nie miała podłoża genetycznego. Wynikała po prostu ze złej diety.

Zachęcić dzieci do diety nie było łatwo. Sam proces zakwalifikowania uczestników programu wymagał wiele wysiłku, głównie ze strony pielęgniarek szkolnych. - Ważyły dzieci i wyliczały, czy mają nadwagę. Jeśli tak prosiły o kontakt do rodziców. Po rozmowach z nimi - w wielu przypadkach udało się zachęcić do walki z otyłością. Co istotne w bezpłatnym programie - mówi pani Kasia.

We wtorek (24 listopada) grupa zakończyła cykl wyjazdów. Program kontynuowany będzie w przyszłym roku. Obejmie - z założenia 28 osób, o 10 więcej niż w roku bieżącym. - Liczymy, że zgłoszą się osoby z gminy Świedziebnia. Z Bartniczki już mamy jedno zgłoszenie. Brzozie zapewnia, że u nich nie ma problemów z nadwagą - dodaje Anna Szczepanik.

Mieszkańcy powiatu brodnickiego zainteresowani udziałem w programie mogą zgłaszać się do wydziału promocji i rozwoju starostwa osobiście lub dzwonić pod numer tel. 56 495 08 38.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bailine_modelowanie_figury
Jak zredukować wagę bez drastycznych diet?

Otyli ludzie mają całkowicie odmienny sposób postrzegania wrażenia głodu i nasycenia w porównaniu do szczupłych. Osoby z nadwagą prawie w ogóle nie jedzą z powodu głodu.
Nadwaga nie znika w oka mgnieniu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jej redukcja wymaga
wprowadzenia na stałe nowych nawyków żywieniowych i uczynienie z nich integralnej części naszego
życia. Jeżeli odczuwasz nasycenie jakieś 20 minut po napełnieniu żołądka, to oznacza, że jesz za szybko i zjadasz więcej, zanim żołądek powie stop. Spożywasz za dużo kalorii niż to wskazane, ponieważ jesz nawet wówczas, gdy żołądek jest nasycony.

Bailine_modelowanie_figury
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska