Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami dwa spisy. Pierwszy - Powszechny Spis Rolny - jesienią tego roku

(TIK)
Pixabay.com
Polaków czekają dwa spisy - Powszechny Spis Rolny (między 1 września a 30 listopada tego roku) oraz Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r.).

Spis Ludności będzie obowiązywał osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, ale także osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania. Od 1 do 30 kwietnia tego roku zaplanowany jest w związku z tym spis próbny (w 16 gminach, po jednej w każdym województwie). W Kujawsko-Pomorskiem odbędzie się on w gminie wiejskiej Chełmno.

Natomiast Powszechny Spis Rolny będzie obejmował osoby fizyczne (gospodarstwa indywidualne), osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Odbędzie się on jesienią tego roku.

Jedyne takie badania

- To dwa kluczowe badania. Spis Rolny da możliwość przeprowadzenia analizy zmian, jakie zaszły w rolnictwie w ostatnich 10 latach - przekonuje Małgorzata Górka, kierownik wydziału Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych przy Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy.

Spis ten umożliwi zebranie wielu danych, pokazanie struktury gospodarstw rolnych. Jak wyjaśnia Urząd Statystyczny Oddział w Bydgoszczy, to jedyne badanie statystyczne dostarczające szerokiego zakresu informacji o gospodarstwach rolnych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju. Zapewnia bazę informacyjną konieczną dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi.

Zebrane zostaną dane dotyczące m.in. osoby kierującej gospodarstwem rolnym, położenia i wielkości gospodarstw, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, charakterystyki infrastruktury rolniczej (rodzaju budynków gospodarskich, sprzętu), pracy w gospodarstwie członków rodziny i pracowników najemnych.

Co ważne, zarówno przy jednym, jak i drugim spisie, nie będzie pytań o zarobki i dochody.

Jak będzie można się spisać

O pasującej nam porze rolnicy będą mogli spisać się sami przez internet, a dokładniej na stronie spisrolny.gov.pl.

Odpowiedzi będzie można udzielić także w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego lub w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne.

Dane będą bezpieczne

Jak tłumaczy Główny Urząd Statystyczny, dane zebrane w ramach Powszechnego Spisu Rolnego czy Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań będą objęte „tajemnicą statystyczną”. Oznacza to, że będą mogły być wykorzystywane tylko do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez służby statystyki publicznej opracowań do badań statystycznych. Zabronione będzie udostępnianie lub wykorzystywanie tych danych do innych celów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska