https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami dwa spisy. Pierwszy - Powszechny Spis Rolny - jesienią tego roku

(TIK)
Pixabay.com
Polaków czekają dwa spisy - Powszechny Spis Rolny (między 1 września a 30 listopada tego roku) oraz Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r.).

Spis Ludności będzie obowiązywał osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, ale także osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania. Od 1 do 30 kwietnia tego roku zaplanowany jest w związku z tym spis próbny (w 16 gminach, po jednej w każdym województwie). W Kujawsko-Pomorskiem odbędzie się on w gminie wiejskiej Chełmno.

Natomiast Powszechny Spis Rolny będzie obejmował osoby fizyczne (gospodarstwa indywidualne), osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Odbędzie się on jesienią tego roku.

Jedyne takie badania

- To dwa kluczowe badania. Spis Rolny da możliwość przeprowadzenia analizy zmian, jakie zaszły w rolnictwie w ostatnich 10 latach - przekonuje Małgorzata Górka, kierownik wydziału Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych przy Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy.

Spis ten umożliwi zebranie wielu danych, pokazanie struktury gospodarstw rolnych. Jak wyjaśnia Urząd Statystyczny Oddział w Bydgoszczy, to jedyne badanie statystyczne dostarczające szerokiego zakresu informacji o gospodarstwach rolnych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju. Zapewnia bazę informacyjną konieczną dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi.

Zebrane zostaną dane dotyczące m.in. osoby kierującej gospodarstwem rolnym, położenia i wielkości gospodarstw, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, charakterystyki infrastruktury rolniczej (rodzaju budynków gospodarskich, sprzętu), pracy w gospodarstwie członków rodziny i pracowników najemnych.

Co ważne, zarówno przy jednym, jak i drugim spisie, nie będzie pytań o zarobki i dochody.

Jak będzie można się spisać

O pasującej nam porze rolnicy będą mogli spisać się sami przez internet, a dokładniej na stronie spisrolny.gov.pl.

Odpowiedzi będzie można udzielić także w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego lub w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne.

Dane będą bezpieczne

Jak tłumaczy Główny Urząd Statystyczny, dane zebrane w ramach Powszechnego Spisu Rolnego czy Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań będą objęte „tajemnicą statystyczną”. Oznacza to, że będą mogły być wykorzystywane tylko do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez służby statystyki publicznej opracowań do badań statystycznych. Zabronione będzie udostępnianie lub wykorzystywanie tych danych do innych celów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska