Długoterminową prognozę pogody przygotował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, który zaznacza wszakże, iż takie prognozy zawsze obarczone są dużą niepewnością. Niemniej z analizy podanych temperatur i wielkości opadów wynika, że tegoroczna zima będzie cieplejsza niż wynika z wieloletnich obserwacji meteorologicznych, ponadto spadnie więcej deszczu lub śniegu.
Jednak przytoczona poniżej prognoza, zwłaszcza w kontekście temperatur, nie powinna dziwić, skoro każdy kolejny rok przynosi nam potwierdzenie tezy o ocieplaniu globalnego klimatu.
To też może Cię zainteresować
Eksperymentalna prognoza pogody IMiGW
Z analiz meteorologów wynika, że w listopadzie tego roku w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej kształtować się będzie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Dokładne prognozy pogody miesiąc po miesiącu zobaczysz w poniższej galerii.
W listopadzie w Bydgoszczy i Toruniu norma temperatury na ten miesiąc zawiera się między 3,6 – 5,1 stopniami Celsjusza, a w tym roku będzie (według prognozy) powyżej normy. Średnia opadów atmosferycznych dla tych miast wynosi 26,2 – 39,0 mm, ale ma zostać przekroczona.
Prognoza pogody dla Polski i regionu
Średnia miesięczna temperatura powietrza w grudniu powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Na zachodzie kraju możliwe są wartości powyżej normy (np. w Szczecinie, Gorzowie, Zielonej Górze). Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej kształtować się będzie powyżej normy wieloletniej.
IMiGW – PIB podaje, że Bydgoszcz i Toruń nie będą odbiegać temperaturowo od średniej. Ta kształtuje się w grudniu od -0,1 do 1,9 stopni Celsjusza. Suma opadów atmosferycznych ma być jednak wyższa od wieloletnich wartości, a te wynoszą 27,7 – 42,2 mm.
Pierwszy miesiąc przyszłego roku ma być na przeważającym obszarze kraju cieplejszy niż wynika z wieloletniej normy. Wyjątkiem ma być cały północny pas Polski z Bydgoszczą i Toruniem, gdzie prognozuje się temperatury nieodbiegające od notowanych w wieloleciu. Dla dwóch największych miast w Kujawsko-Pomorskiem jest to od -2,2 do 0,5 stopni Celsjusza.
Natomiast miesięczna suma opadów ma być w całym kraju powyżej normy wieloletniej. W miastach regionu ta średnia to od 23,9 do 38,0 mm, a zatem w styczniu może zostać przekroczona.
Drugi miesiąc 2025 roku nie ma odbiegać termicznie od średniej, ale ta prognoza dotyczy przeważającej części kraju, zwłaszcza pasa północnego. Na południu możliwe będą wartości powyżej normy. Opady deszczu bądź śniegu powinny kształtować się w całej Polsce powyżej normy wieloletniej.
W Bydgoszczy i Toruniu luty przynosi zwykle temperatury od -1,3 do 2,1 stopni i tak też ma być w przyszłym roku. Opady kształtują się na poziomie 21,0 – 34,1 mm, a w lutym mają być wyższe.
Błędy w długoterminowej prognozie pogody
Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, długoterminowe prognozy obarczone są dużą niepewnością – zaznacza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, który jest autorem tego modelu.
Różnice w prognozach wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych
