Nowy, za chwilę uruchamiany program ma przyczynić się do rozwoju i zwiększenia wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce.
Wraz z 3 lipca zacznie się nabór o charakterze ciągłym, co oznacza, że nie trzeba będzie czekać do wyznaczonej daty, aby złożony wniosek został rozpatrzony, NFOŚiGW będzie oceniał wnioski na bieżąco.
Fundusz zamierza realizować program do 2025 roku, przy czym umowy będą podpisywane do 2023, a środki wydatkowane do 2025. Do ważnych dat zależy jeszcze zaliczyć okres kwalifikowalności kosztów: od 01.01.2018 r. do 31.12.2025 r.
Przedsięwzięcia obligatoryjne, które mają szansę na dofinansowanie:
- budowa nowej, rozbudowa lub modernizacja istniejącej ciepłowni/ elektrociepłowni/ elektrowni geotermalnej, opartej na źródle geotermalnym,
- modernizacja lub rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ciepłownię/ elektrociepłownię/ elektrownię geotermalną, opartej na źródle geotermalnym,
- wykonanie lub rekonstrukcja otworu geotermalnego z wyłączeniem pierwszego odwiertu badawczego.
Przedsięwzięcia fakultatywne, które mają szansę na dofinansowanie np.:
- modernizacja sieci ciepłowniczych,
- poprawa efektywności energetycznej,
- instalacje OZE,
- wykonanie pierwszego odwiertu badawczego.
Budżet programu podzielono na pół, zgodnie z przyjętymi formami dofinansowania - 300 mln zł na dotacje i 300 mln na pożyczki. W przypadku dotacji - mogą obbjąć do 40% kosztów kwalifikowanych (do 50% w przypadku przedsięwzięć geotermalnych wykorzystujących technologię ORC), zaś pożyczki – do 100% kosztów kwalifikowanych. W przypadku pożyczek – od 1 do 300 mln zł – oprocentowanie wyniesie: WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 2% przy okresie finansowania nie dłuższym niż 20 lat.
Więcej informacji o programie na stronie www.nfosigw.gov.pl
____________________
Projekt współfinansowany ze środków WFOŚiGW w ramach projektu Edukacji Ekologicznej 2019-2020.
