Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeglądy włocławskich placów zabaw

Małgorzata Goździalska
Na osiedlu Południe będą trzy nowe, ogrodzone ogródki jordanowskie. Pozostałe włocławskie spółdzielnie planują tylko doposażenie placów zabaw, ewentualnie wymianę zdezelowanych huśtawek lub kiwaków na nowe urządzenia.

We Włocławku jest pięć miejskich placów zabaw, poza tym kąciki z piaskownicami i urządzeniami do zabawy maluchów mają spółdzielnie mieszkaniowe. Po zimie wszystkie urządzenia na placach są przeglądane i naprawiane. W tym roku najwięcej pieniędzy zainwestuje w ogródki jordanowskie Spółdzielnia Mieszkaniowa "Południe". - Planujemy utworzenie trzech nowych, ogrodzonych placów zabaw - mówi prezes Zbigniew Lewandowski.

Dlaczego ogrodzonych? Jak wyjaśnia prezes, chodzi o względy sanitarne, czyli uniemożliwienie psom załatwiania potrzeb fizjologicznych w piaskownicach. Tam, gdzie place zabaw nie są ogrodzone, piaskownice będą stopniowo likwidowane. W ogrodzonych ogródkach staną nowe huśtawki, trapy, kiwaki - nie drewniane, ale metalowe. Zdaniem zarządu spółdzielni, drewniane urządzenia na placach zabaw nie do końca się sprawdzają. Na urządzenie jednego placu zabaw SM "Południe" przeznaczyła 30 tysięcy złotych.

Na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Zazamcze" w tym roku nowe place zabaw nie powstaną. - Zamierzamy tylko naprawić te urządzenia, które zostały zniszczone - mówi Maria Ochocińska, pełnomocnik zarządu. We Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ogródki jordanowskie będą doposażone, planowana jest też wymiana kilku zniszczonych huśtawek, kiwaków i tym podobnych urządzeń na nowe. Na ten cel w budżecie spółdzielni zarezerwowanych jest prawie 30 tys. złotych.

Do końca kwietnia spółdzielcze place zabaw mają być gotowe. A w jakim stanie są miejskie ogródki jordanowskie? Najładniejszy ogródek jordanowski znajduje się w parku miejskim im. H. Sienkiewicza. Został urządzony w ubiegłym roku na terenie dawnego amfiteatru, jest wyposażony w 15 urządzeń, wszystkie mają atesty. Są zestawy dla dzieci w różnym wieku, także dla niepełnosprawnych. Maluchy mają prawdziwą frajdę.

Pozostałe miejskie place zabaw przy bloku socjalnym na Wienieckiej, osiedlu przy ul. Zakręt, Zielonym Rynku i w parku Łokietka zostały urządzone w latach 2005-2006. Jak się prezentują obecnie? Najmniej zniszczony jest kącik dla dzieci przy bloku socjalnym na Wienieckiej. Budynek wygląda fatalnie, zwłaszcza klatki schodowe, ale plac zabaw z zestawem "Mania" jest w dobrym stanie.

Niestety, miejsce zabaw dla dzieci na osiedlu przy ul. Zakręt często jest dewastowane. To skutek tego, że z urządzeń tych korzysta młodzież, choć przeznaczone są one tylko dla dzieci, ale naprawy wykonywane są na bieżąco. Wszak najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska