Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełomowe odkrycie toruńskich chemików

KM
przyczynią się do rozwoju energii, z której będziemy korzystali za kilkadziesiąt lat
przyczynią się do rozwoju energii, z której będziemy korzystali za kilkadziesiąt lat Lech Kamiński
Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapiszą się w historii. Właśnie ogłosili, że dokonali wielkiego odkrycia.

Zespół pod kierunkiem prof. Marka Polasika z Wydziału Chemii UMK badał mechanizmy oddziaływania fotonu z elektronami atomu. Dla przeciętnego człowieka naukowe terminy niewiele mówią, ale odkrycia mogą zmienić życie w wielu aspektach. Wiadomo było, że w niektórych przypadkach z atomu wybijany jest nie jeden, ale dwa elektrony. Nie wyjaśniono jednak dotąd, dlaczego widma, które stanowiły dowód tego zdarzenia, miały nadzwyczaj dużą szerokość.

Profesor znalazł odpowiedź, czym jest to spowodowane. Poza tym okazało się, że usunięcie elektronów z atomu może odbywać się na dwa sposoby. Toruńscy naukowcy, badając linie w widmach, potrafią też powiedzieć, którą z dróg elektrony zostały usunięte. - To odkrycie ma przede wszystkim wartość fundamentalną dla zrozumienia podstaw spektroskopii atomowej - tłumaczy profesor. - Przyczyni się ono również do rozwoju diagnostyki rentgenowskiej, służącej określaniu parametrów plazmy wysokotemperaturowej w reaktorach termojądrowych. Są plany, że za kilkadziesiąt lat ludzkość będzie korzystała głównie z takiej energii.

Czytaj także: Medycynę zdradził dla fizyki. Teraz bada zderzenia elektronów z atomami

Badania toruńscy chemicy (także dr Katarzyna Słabkowska i doktoranci z chemii) prowadzili we współpracy z naukowymi ośrodkami w kraju i za granicą, np. Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.
Artykuł na ten temat ukaże się wkrótce w najbardziej prestiżowym czasopiśmie fizycznym "Physical Review Letters" (z listy filadelfijskiej) wydawanym przez American Physical Society, co świadczy o wysokiej randze odkrycia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska