Sygnałów o tym, że gotówka jest na przykład przepijana, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu otrzymuje sporo. Są to głównie anonimowe zgłoszenia od członków rodzin, sąsiadów. Na każdy - jak zaznaczają urzędnicy - reagują. - Po przeprowadzeniu wywiadu przez pracownika, zwykle okazuje się że sytuacja nie jest taka jak ją opisywano - o podsumowaniu rocznego funkcjonowania projektu 500 plus w Grudziądzu mówi Dariusz Nowicki z MOPR-u. - Dotychczas potwierdziliśmy tylko dwa przypadki marnotrawienia pieniędzy.
W dwóch rodzinach w Grudziądzu często lała się wódka. Zabrano im "500 plus"
Aktualnie jedna z tych rodzin otrzymuje pomoc, ale w formie rzeczowej. Dzieci z drugiej rodziny trafiły do placówki opiekuńczo - wychowawczej, a co za tym idzie, świadczenie wówczas rodzinie nie przysługuje.
Gdzie złożyć wniosek 500 plus [Grudziądz, Łasin, Radzyń, Gruta, Rogóźno, Świecie nad Osą]
Od początku działania programu „500 plus” (od kwietnia 2016 roku) nadal na rozpatrzenie czekają 53 wnioski. Dotyczą one rodzin, w których jedno z rodziców pracuje za granicą. Dokumenty w takich przypadkach trafiają do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu, który w ramach współpracy międzynarodowej ma za zadanie dotrzeć do pracodawców zagranicznych i sprawdzić czy pracujący za granicą rodzic pobiera już świadczenia rodzinne i w jakiej wysokości. Chodzi o ustalenie tego, czy w takich przypadkach dodatkowo przysługuje pomoc w ramach 500 plus.
4,5 tys. zł - to najwyższe przyznane świadczenie w ramach 500 plus w Grudziądzu. Otrzymuje je jedna rodzina z dziewięciorgiem dzieci.

Biznes
W ciągu roku działania programu, MOPR przelał na konta grudziądzan łącznie ponad 54 mln. zł ! Ze wsparcia korzysta ponad 6 tysięcy rodzin. - Dzięki programowi wielu rodzinom w Grudziądzu poprawił się komfort życia - podkreśla Włodzimierz Zieliński, dyrektor MOPR-u. - Z realizacją projektu nie było i nie ma problemów.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju