Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przerwa na papierosa w pracy. W UE zapadał ważny wyrok sądu

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Przerwę na papierosa w pracy trzeba odpracować! Tak zdecydował Sąd
Przerwę na papierosa w pracy trzeba odpracować! Tak zdecydował Sąd Tomasz Ho£Od / zdjęcie ilustracyjne
W UE zapadał ważny wyrok sądu w sprawie przerw na papierosa w pracy. Czy także mieszkańcy naszego kraju będą musieli odpracowywać kilkuminutowe przerwy na "dymka"? Sprawdzamy.

Proces dotyczył portugalskiej spółki paliwowej Galp. Sprawa została założona w grudniu 2019 roku ze względu na zapowiedzi zmian dotyczących wychodzenia z budynku firmy po wprowadzeniu kart magnetycznych.

Przerwy wynikające z wychodzenia przez pracowników na kawę lub papierosa nie mogą zostać zaliczone do czasu pracy – tak orzekł Sąd Karny i Administracyjny (Audiencia Nacional) w Madrycie

W Polsce podobny projekt pojawił się w 2018 roku. Zmiany w Kodeksie Pracy miały wprowadzić zapis, który mówił, że pracownicy wychodzący na papierosa muszą ten czas odpracować i zostać dłużej w pracy. Póki co jednak zmiany nie zostały wprowadzone.

Z badań Work Service (pochodzących z 2019 roku) wynika, że 24 procent Polaków codziennie pali w miejscu pracy. Średnio wypalają 9 papierosów, robiąc sobie przerwy w pracy. Ten czas kosztuje pracodawców około 30 milionów złotych dziennie. W skali roku to 8 miliardów złotych.

Żaden przepis prawa nie przyznaje pracownikom prawa do przerwy na palenie. W szczególności stosownego uprawnienia nie statuuje ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Są pracodawcy, którzy stosują zakazy i obostrzenia, np. zakazują palenia na terenie firmy, obniżają pensje lub wyliczają czas pracy do odpracowania. Coraz częściej jednak pracodawcy pomagają pracownikom wyjść z nałogu poprzez system zachęt.

Pracodawca nie ma obowiązku wyznaczać specjalnych miejsc, w których pracownicy mogą palić. Ich brak nie jest przejawem dyskryminacji.

Przerwy w pracy

Przepisy prawa pracy przewidują różnego rodzaju przerwy w pracy. Najbardziej znaną jest przerwa śniadaniowa, o której mowa w art. 134 k.p. Przepis ten przyznaje pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Każdemu pracownikowi wykonującemu pracę przy monitorze ekranowym pracodawca obowiązany jest zapewnić 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska