Proces dotyczył portugalskiej spółki paliwowej Galp. Sprawa została założona w grudniu 2019 roku ze względu na zapowiedzi zmian dotyczących wychodzenia z budynku firmy po wprowadzeniu kart magnetycznych.
Przerwy wynikające z wychodzenia przez pracowników na kawę lub papierosa nie mogą zostać zaliczone do czasu pracy – tak orzekł Sąd Karny i Administracyjny (Audiencia Nacional) w Madrycie
W Polsce podobny projekt pojawił się w 2018 roku. Zmiany w Kodeksie Pracy miały wprowadzić zapis, który mówił, że pracownicy wychodzący na papierosa muszą ten czas odpracować i zostać dłużej w pracy. Póki co jednak zmiany nie zostały wprowadzone.
Z badań Work Service (pochodzących z 2019 roku) wynika, że 24 procent Polaków codziennie pali w miejscu pracy. Średnio wypalają 9 papierosów, robiąc sobie przerwy w pracy. Ten czas kosztuje pracodawców około 30 milionów złotych dziennie. W skali roku to 8 miliardów złotych.
Żaden przepis prawa nie przyznaje pracownikom prawa do przerwy na palenie. W szczególności stosownego uprawnienia nie statuuje ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Są pracodawcy, którzy stosują zakazy i obostrzenia, np. zakazują palenia na terenie firmy, obniżają pensje lub wyliczają czas pracy do odpracowania. Coraz częściej jednak pracodawcy pomagają pracownikom wyjść z nałogu poprzez system zachęt.
Pracodawca nie ma obowiązku wyznaczać specjalnych miejsc, w których pracownicy mogą palić. Ich brak nie jest przejawem dyskryminacji.
Przerwy w pracy
Przepisy prawa pracy przewidują różnego rodzaju przerwy w pracy. Najbardziej znaną jest przerwa śniadaniowa, o której mowa w art. 134 k.p. Przepis ten przyznaje pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.
Każdemu pracownikowi wykonującemu pracę przy monitorze ekranowym pracodawca obowiązany jest zapewnić 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
