Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przerwy na papierosa w pracy. Pracodawcy tracą na nałogu pracowników. Czy będzie trzeba odpracowywać przerwy na papierosa?

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Przerwy na papierosa w pracy. Pracodawcy tracą na nałogu pracowników. Czy będzie trzeba odpracowywać przerwy na papierosa?
Przerwy na papierosa w pracy. Pracodawcy tracą na nałogu pracowników. Czy będzie trzeba odpracowywać przerwy na papierosa? pixabay
Przerwę na papierosa w pracy będzie trzeba odpracowywać? Zobaczcie, jakie przerwy przysługują w pracy? Czy przerwa na papierosa powinna być zapewniona przez pracodawcę?

Z badań Work Service wynika, że 24 procent Polaków codziennie pali w miejscu pracy. Średnio wypalają 9 papierosów, robiąc sobie przerwy w pracy. Ten czas kosztuje pracodawców około 30 milionów złotych dziennie. W skali roku to 8 miliardów złotych.

Żaden przepis prawa nie przyznaje pracownikom prawa do przerwy na palenie. W szczególności stosownego uprawnienia nie statuuje ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Są pracodawcy, którzy stosują zakazy i obostrzenia, np. zakazują palenia na terenie firmy, obniżają pensje lub wyliczają czas pracy do odpracowania. Coraz częściej jednak pracodawcy pomagają pracownikom wyjść z nałogu poprzez system zachęt.

Pracodawca nie ma obowiązku wyznaczać specjalnych miejsc, w których pracownicy mogą palić. Ich brak nie jest przejawem dyskryminacji.

Według tzw. ustawy antynikotynowej obowiązuje zakaz palenia obowiązuje m.in.:

  • na terenie zakładów opieki zdrowotnej,
  • w jednostkach systemu oświaty, np. w szkole czy kuratorium,
  • na terenie uczelni (poza wydzielonymi strefami),
  • w pomieszczeniach należących do obiektów sportowych,
  • w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
  • w pomieszczeniach obiektów kultury,
  • w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych (poza wydzielonymi strefami).

Przerwy w pracy

Przepisy prawa pracy przewidują różnego rodzaju przerwy w pracy. Najbardziej znaną jest przerwa śniadaniowa, o której mowa w art. 134 k.p. Przepis ten przyznaje pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Niezależnie od tej przerwy pracodawca, na podstawie art. 141 k.p., może wprowadzić w zakładzie pracy tzw. przerwę lunchową. Nie jest ona wliczana do czasu pracy i maksymalnie może wynosić do 60 minut.

Pracodawca zapowiedział, że każda przerwa na papierosa skończy się obniżeniem pracownikom wynagrodzenia.

Każdemu pracownikowi wykonującemu pracę przy monitorze ekranowym pracodawca obowiązany jest zapewnić 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

60 Sekund Biznesu: po 20 maja nie kupimy papierosów. Hutrownie nie będą robiły zapasów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska