Z ustaleń śledczych wynika, że zorganizowana grupa przestępcza o charakterze międzynarodowym działała w latach 2015-2016. Jak wyglądał prowadzony przez nią nielegalny proceder?
- Członkowie grupy zajmowali się obrotem drobnymi artykułami spożywczo-przemysłowymi, m.in. maszynkami do golenia, kawą, bateriami oraz słodyczami. Pracownicy firm wystawiali poświadczające nieprawdę i nierzetelne faktury VAT oraz dokumentowali fikcyjny zakres usług – poinformowała Onet komisarz Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.
- W skład tzw. karuzeli podatkowej wchodziły cztery polskie spółki – podmioty występujące o zwrot podatku VAT, które dokonywały pozornych dostaw wewnątrzwspólnotowych do czeskich podmiotów oraz jedna polska spółka pełniąca role tzw. znikającego podatnika. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podmioty gospodarcze działały na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego oraz Czech i Słowacji – wylicza rzeczniczka.
O olbrzymiej skali procederu świadczyć może fakt, że łączna kwota fikcyjnej sprzedaży dokonana przez wspomnianego „znikającego podatnika”, tylko w jednym kwartale wyniosła prawie miliard zł. Służby zatrzymały pięć osób, które w spółkach biorących udział w procederze pełnili funkcje prezesów i prokurentów. W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie wszystkie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, usiłowania wyłudzenia podatku VAT i oszustwa. Grozi im 10 lat więzienia.
Źródło: Onet