Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej powstanie przy klasztorze Franciszkanów przy ul. Poznańskiej. To inicjatywa Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych-Franciszkanów. Do przetargu na budowę pomieszczeń uczelni wpłynęły cztery oferty. Kontraktem były zainteresowane: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Budownictwa Solbud z Torunia (23,59 mln zł), Wiksbud z Lipna (22 mln zł), konsorcjum firm Erbud (Warszawa) i Restauro z Torunia (20,1 mln zł) oraz konsorcjum toruńskich firm - Marbud, Kabet, Dompol (19,4 mln zł).
Franciszkanie wybrali ostatnią z ofert, którą uznali za najkorzystniejszą. Jeśli w ciągu najbliższego tygodnia pozostałe firmy nie złożą odwołania od tej decyzji, inwestor podpisze umowę ze zwycięzcą przetargu.
- Prace rozpoczniemy niezwłocznie po podpisaniu umowy - mówi Marian Bartosiński, prezes Marbudu. - Na pewno zdążymy z robotami do końca roku.
Marbud jest liderem konsorcjum. Firmy, które je tworzą działają na toruńskim rynku od wielu lat. Dompol specjalizuje się również w pracach konserwatorskich i będzie odpowiedzialny za remont w klasztorze. Jego pomieszczenia zostaną adaptowane na cele mieszkalne. W zabytkowym budynku powstanie 20 jednoosobowych pokoi dla studentów i 10 pomieszczeń - dla wykładowców. Na poddaszu zaprojektowano kaplicę i salę telewizyjną. Siedziba szkoły powstanie na tyłach klasztoru - w nowym budynku nawiązującym do bryły kompleksu klasztornego. Gmach WSFH nie będzie przewyższać historycznej zabudowy. Znajdzie się w nim osiem sal dydaktycznych, aula na 150 osób, biblioteka z czytelnią oraz jadalnia. Przy siedzibie powstanie też 88 miejsc parkingowych. W planach jest również urządzenie zieleni. Adaptacja klasztoru potrwa do końca sierpnia, a całość inwestycji - do końca br.
Przedsięwzięcie pochłonie ok. 6,5 mln euro, z czego 3,5 mln euro ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do zadania dołoży się także miasto, które wesprze tę inicjatywę ok. 2,65 mln zł. Zakonnicy zamierzają prowadzić m.in. studia licencjackie z filologii hebrajskiej, podyplomowe z języka hebrajskiego, archeologii biblijnej, judaizmu oraz lektoraty z hebrajskiego i jidysz, a także kurs dla przewodników po Ziemi Świętej. Pierwsze zajęcia mają ruszyć w październiku 2009 r.
