Niepełnosprawność to według definicji brak możliwości samodzielnego zapewnienia sobie normalnego życia indywidualnego i społecznego na skutek wrodzonego lub nabytego upośledzenia sprawności fizycznej lub psychicznej. Nieco inaczej interpretowana jest w prawie czy psychologii.
- Przeczytaj:Osoby z tymi schorzeniami mają prawo do renty. Oto kiedy przysługuje renta
Orzeczenie o niepełnosprawności jest formalnym potwierdzeniem, że jesteś osobą niepełnosprawną. Na jego podstawie możesz starać się o różne świadczenia, ulgi i uprawnienia. Warto odróżnić je od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wtróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności:
- znaczny
- umiarkowany
- lekki
Zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo
o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania chorego. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością.
Podstawą uznania osoby, która nie ukończyła 16 roku życia za niepełnosprawną jest ustalenie, że:
- ma naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną;
- przewidywany okres trwania upośledzenia stanu zdrowia przekracza 12 miesięcy;
- wymaga zapewnienia jej całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu.
Za niepełnosprawną zostanie uznana osoba spełniającą wszystkie kryteria jednocześnie.
Te schorzenia uprawniają do orzeczenia o niepełnosprawności
W galerii poniżej, zobaczcie, jakie choroba sprawiają że mamy prawo ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności: