Spis treści
Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z różnymi przeciwnościami, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie w życiu społecznym. Oczywiście największym problemem zwykle są pieniądze. Wiele osób z niepełnosprawnością nie może podjąć pracy, a leczenie zwykle pochłania sporą część domowych budżetów.
Przeczytaj: Te osoby dostaną orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Mamy listę chorób
Pomoc państwa
Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z pomocy państwa. Aby otrzymać wsparcie osoby te najpierw muszą uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Orzeczenie o niepełnosprawności jest formalnym dokumentem potwierdzającym, że dana osoba jest nie w pełni sprawna. To właśnie na jego podstawie można ubiegać się o różne świadczenia, ulgi, dofinansowania i uprawnienia. Orzeczenie o niepełnosprawności może zapewnić również dostęp do specjalistycznego leczenia, rehabilitacji. W naszych przepisach mamy trzy takie stopnie:
znaczny
umiarkowany
lekki
Oczywiście uzyskanie samego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie jest równoznaczne z otrzymaniem wsparcia od państwa. To dopiero pierwszy krok, który w ogóle pozwala starać się o pomoc finansową ale nie tylko.
Pomoc dla osób z niepełnosprawnością
Osoby z niepełnosprawnością często wymagają pomocy zarówno finansowej jak i w codziennym funkcjonowaniu. Na jakie wsparcie ze strony państwa mogą liczyć? Zobaczcie w galerii poniżej:
Osoby niepełnosprawne w Polsce
W Polsce szacuje się, że może być nawet ponad 5 mln osób z niepełnosprawnościami, co stanowi około 14% ludności. To osoby z orzeczeniami, w rzeczywistości może być ich jeszcze więcej, nawet 7 mln. Liczbę osób z niepełnosprawnościami oszacowano na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.
Najważniejsze, że zgodnie z aktualnym prawem, ocena samego stanu zdrowia nie jest jedynym kryterium niepełnosprawności. Orzecznictwo uwzględnia także aspekty fizyczne, psychiczne, jak i społeczne funkcjonowania osoby występującej o dokument. Warto zaznaczyć, że wystąpienie jednego z tych elementów, np. choroba, nie musi automatycznie oznaczać niepełnosprawności.
