Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do "godziny zero", czyli 2 lipca ułatwienia dla części osób niepełnosprawnych - ważne informacje

(jz)
W oddziale NFZ w Bydgoszczy (na zdjęciu), podobnie jak w delegaturach w Toruniu i Włocławku, przygotowane są specjalne stanowiska dla osób niepełnosprawnych.
W oddziale NFZ w Bydgoszczy (na zdjęciu), podobnie jak w delegaturach w Toruniu i Włocławku, przygotowane są specjalne stanowiska dla osób niepełnosprawnych. Jolanta Zielazna
Kujawsko-pomorski oddział NFZ przygotowuje się na 2 lipca. Wtedy zacznie obowiązywać ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jak to będzie wyglądało?

2 lipca wchodzi w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Już dziś w NFZ można zasięgać informacji, bo uruchomiono specjalne infolinie dotyczące jej realizacji. Sejm uchwalił te przepisy zamiast dać 500 złotowy dodatek rehabilitacyjny, którego domagali się protestujący w Sejmie w kwietniu i maju rodzice dzieci niepełnosprawnych, które stały się już dorosłe. Rząd pieniędzy im odmówił, zaproponował ustawę, która ma zapewnić łatwiejszy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Spotkania w sprawie ułatwień dla niepełnosprawnych

Nie ma wątpliwości, że 2 lipca (pierwszego przypada w niedzielę) przynajmniej część opiekunów osób niepełnosprawnych pójdzie do specjalistów bez skierowania i do przychodni rehabilitacyjnych, by skorzystać z usług. Przychodnie muszą mieć jednak pieniądze od NFZ na realizację dodatkowych świadczeń. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa obejmuje tylko osoby, które maja orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jak przygotowuje się Kujawsko-pomorski Oddział NFZ?
Pracownicy NFZ spotykają się z przedstawicielami organizacji osób niepełnosprawnych, z przedstawicielami przychodni, które ustawę będą realizować w praktyce. W ciągu najbliższych dni podpisane mają być aneksy do umów dotyczące rehabilitacji. Obejmą one 9 zakresów, min. lekarską ambulatoryjną opiekę rehabilitacyjna, fizjoterapię ambulatoryjną i domowa, rehabilitację osób z dysfunkcją narządu słuchu, mowy, wzroku.

Zobacz koniecznie: Uważaj! Skuteczna egzekucja komornicza może pozostawić cię z niczym

Elżbieta Kasprowicz, dyrektor Kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ szacuje, że świadczenia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą stanowiły ok. 5 proc. wartości kontraktu. Dotyczy to tylko rehabilitacji i tylko III kwartału. Na realizację zapisów ustawy w III kwartale wojewódzki oddział dostanie 1,5 mln zł. Później może być więcej, w zależności od potrzeb. NFZ starał się będzie wyrównać dostęp do świadczeń.
Problem w tym, że nie wiadomo, jak liczną grupę osób ustawa obejmie. Nie wiemy, ile osób w województwie (ani w kraju) ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a tylko ich ustawa dotyczy.

Wyroby medyczne - karty do potwierdzenia

Ważne jednak jest, że ci, którzy korzystają z wyrobów medycznych (np. pieluchomajtki), które wydawane są na podstawie karty zaopatrzenia w wyroby medyczne (wystawianej na rok), muszą tę kartę wraz z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności przedstawić w oddziale NFZ, by potwierdzić uprawnienia do korzystania z tych wyrobów na nowych zasadach od lipca.

Można to zrobić osobiście - w oddziale w Bydgoszczy lub delegaturach w Toruniu i Włocławku przygotowane są specjalne stanowiska dla obsługi tych osób. Można zrobić listownie - kartę i orzeczenie trzeba wówczas wysłać pod adres oddziału lub delegatury. Po wprowadzeniu uprawnień zostanie odesłana adresatowi listem poleconym.
Oto adresy: Kujawsko-pomorski oddział NFZ, ul. Łomżyńska 33, 85-863 Bydgoszcz,
delegatura K-P oddziału NFZ w Toruniu, ul. Szosa Chełmińska 30, 87-100 Toruń,
delegatura K-P oddziału NFZ we Włocławku, ul. Kilińskiego 16, 87-800 Włocławek.

Także w delegaturach przygotowane są specjalne stanowiska do obsługi osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych - infolinia

Czynne są już specjalne numery telefonów, pod którymi można zasięgnąć informacji w zwiazku z ustawą wchodzącą w życie od 1 lipca:

  • Bydgoszcz: 695-650-903,
  • Toruń: 797-950-672,
  • Włocławek: 797-950-653.

Telefony czynne w dni robocze w godz. 8-16.

W środę, 27 bm. (godz. 8-16) natomiast NFZ w Bydgoszczy (ul. Łomżyńska 33) zaprasza na Dzień Otwarty. Będzie można porozmawiać z pracownikami NFZ, ZUS, pełnomocnikiem wojewody do spraw osób niepełnosprawnych.

O tym, co zmieni się od 1 lipca, jak w praktyce ma wyglądać dostęp do rehabilitacji i specjalistów bez kolejki, korzystanie z wyrobów medycznych bez ograniczeń czasowych napiszemy w najbliższy piątek w "Pomorskiej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska