Wymiana między szkołami jest dwuetapowa. We wrześniu - licealiści z Chełmna pojadą do Niemiec.
Nie tylko towarzysko
Wymiany to nie tylko okazja do poznania nowych kolegów i koleżanek.
- Każdemu spotkaniu z rówieśnikami zza granicy przyświeca jakiś temat - mówi Małgorzata Giżyńska, dyrektor ZSO nr 1 w Chełmnie. - W tym roku obchodzimy piętnastolecie wymian międzynarodowych i współpracy między Chełmnem a Hann.Munden, dlatego nasze spotkania to rozmowy o historii wymian i snucie planów na przyszłość.
- Przyjechali uczniowie z przedostatniej, jedenastej klasy - mówi Heide Rutenberg, nauczycielka wychowania fizycznego. - Od listopada z zainteresowanymi wyjazdem rozmawialiśmy o historii Polski, aktualnych wydarzeniach politycznych, o życiu w tym kraju. Cała piętnastoosobowa grupa wzięła kilka lekcji języka polskiego.
Do muzeum, na Powązki i do kina
Młodzież na pewno nie będzie się nudzić.
- Pojadą między innymi do Gdańska i Bydgoszczy, do toruńskiego planetarium na dwujęzyczny seans, do parku w Chrystkowi_e - wymienia Małgorzata Giżyńska. - _Najważniejszy jest jednak wyjazd do Warszawy, gdzie zwiedzą cmentarz na Powązkach, gdzie pochowani są wybitni Polacy. Oprowadzimy ich po Muzeum Powstania Warszawskiego. To będzie wyjątkowa lekcja, po której uczniowie będą mogli porozmawiać na temat wspólnej historii. A potem zabierzemy wszystkich do kina na trójwymiarowy film "Perły oceanu".
W programie znalazł się również czas na zajęcia i wykład na temat podobieństw i różnic w językach polskim i niemieckim. Wskażą je między innymi wykładowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
- Podczas zajęć wymienimy różne łamacze językowe, poznamy przysłowia, zwroty - zapowiadają nauczyciele języka niemieckiego z Chełmna. - Porównamy polski i niemiecki alfabet. Przygotujemy też wspólną prezentację w języku angielskim.
W poniedziałek zwiedzą chełmiński klasztor. Wybiorą się też, podzieleni na grupy polsko - niemieckie, na spacerek po Chełmnie.
- Po dwóch godzinach wezmą udział w quizi_e - zapowiadają chełmińscy belfrowie. - _Zapytamy ich o miasto, jego historię, zabytki.
15 lat na antyramie
Jednym z zadań, jakie przed sobą postawili uczestnicy tej wymiany, to zrobienie antyramy okazji piętnastolecia współpracy Chełmno - Hann.Munden.
- My mamy album ze zdjęciami, swoje przywieźli również Niemcy - mówi dyrektor Giżyńska. - To będzie świetna pamiątka na podsumowanie tych lat współpracy i wymian.
Na pewno zakwitną przyjaźnie
Edda Gutenberg i Heide Rutenberg w Chełmnie już gościły.
- Chciałabym swoim uczniom pokazać przede wszystkim, jak gościnni ludzie tu żyją - podkreśla Edda Gutenberg, nauczycielka wychowania fizycznego, języka niemieckiego i informatyki. - Podoba mi się miasto Chełmno, ale również Świecie.
- A ja chciałabym, aby zobaczyli, że Chełmno to miasto w kształcie szachownicy, podobnie jak Hann.Munden - dodaje Heide Rutenberg. - Podobają mi się także tutejsze kościoły. Co mnie ucieszy, to przyjaźnie, które zostaną zawarte między uczniami z Polski i Niemiec.
Co im sprawia trudność?
- Polskie głoski! - krzywi się Heide Rutenberg. - Próbowaliśmy osłuchać się z językiem będąc jeszcze w Hann.Munden, ale ... wciąż są dla nas obce.
Monika Smól