- Tradycja i dziedzictwo kulturowe Ziemi Chełmińskiej wraz z ich znaczeniem i genezą jest dziś niemal zapomnianym elementem codzienności - mówi Natalia Zacharek, współorganizatorka przedsięwzięcia kulturalnego. - Wartości, które kiedyś definiowały naszą tożsamość, dziś popadły w niepamięć. Dlatego, by przypomnieć dawną obrzędowość, obyczajowość, wierzenia czy motywacje zawierania małżeństw na wsiach, zapraszam gorąco do uczestnictwa w spektaklu teatralnym, który odbędzie się 3 sierpnia w kościele pw. św. Ducha w Chełmnie przy ulicy Toruńskiej 21.
Bezpłatny spektakl
Kościół, który wybrano na miejsce spektaklu, jest wyłączony z funkcji sakralnej. Będzie to wydarzenie zarówno dla sympatyków dawnych tradycji, jak i miłośników teatru.
Pośpiech, alkohol, zmęczenie skutkują kolizjami na drogach [zdjęcia]
- Dzięki organizacji Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce, pod opieką merytoryczną etnografów z Wrocławia i Chełmna oraz w reżyserii Sebastiana Frodymy, spektakl przedstawiać będzie dawne obrzędy okołoweselne, wpisane w kontekst społeczny dawnych mieszkańców wsi - dodaje Natalia Zacharek. - Szczegóły, takie jak stroje chełmińskie z atrybutami pary młodej, dawna gwara, pieśni oraz tańce, odtworzone dzięki literaturze etnograficznej, stanowią próbę ujęcia dawnego świętowania weselnego.
Wstęp na spektakl jest darmowy, jednak liczba miejsc w niewielkim kościele jest ograniczona, zatem obowiązują zapisy - pod adresem: [email protected]
Projekt „Dawne świętowanie wesela na Ziemi Chełmińskiej - warsztaty, wykłady, spektakl” dofinansowany jest z Urzędu Miasta Chełmna i Starostwa Powiatowego w Chełmnie oraz ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019"
Zobacz także wideo: Rewolucja dla kierowców. Te zmiany musisz znać
