Przyjechały, bo chcą poznać Dąbrowę

  Przyjechały, bo chcą poznać Dąbrowę

  Zdjęcie autora materiału
  Agnieszka Nawrocka

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dąbrowa znów gości wolontariuszki z zagranicy. Tym razem z Ukrainy i z Armenii.
  Obecność Darii Frolovej oraz Anahit Yeprikyan w Dąbrowie to efekt projektu "Artistic souls & sport lovers".

  Obecność Darii Frolovej oraz Anahit Yeprikyan w Dąbrowie to efekt projektu "Artistic souls & sport lovers". ©Agnieszka Nawrocka

  Mieszkańcy gminy zdążyli już przywyknąć do obecności gości z różnych krajów. Mieli u siebie m.in. Amerykanina i Gruzinkę. Teraz w Dąbrowie zamieszkały wolontariuszki z Ukrainy i z Armenii. Obecność Darii Frolovej oraz Anahit Yeprikyan to efekt projektu "Artistic souls & sport lovers". Gmina Dąbrowa współpracuje z ukraińską organizacją NGO Unit oraz z Armenian Progressive Youth w Armenii.

  Dąbrowa stała się ich domem na 10 miesięcy


  Obie wolontariuszki są w Dąbrowie od połowy września i będą mieszkały tu przez 10 miesięcy. Prowadzą zajęcia dla mieszkańców, biorą także udział w przygotowaniach imprez kulturalnych, organizowanych w gminie.
  Dziewczyny prowadzą zajęcia, które odpowiadają ich zainteresowaniom i umiejętnościom. Daria i Anahit oficjalnie zaprezentowały się radnym, sołtysom i gościom na ostatniej sesji rady gminy. Opowiedziały o sobie i o zajęciach, które organizują.

  Co ważne obie potrafią mówić po polsku. To znacznie ułatwi mieszkańcom kontakt z cudzoziemkami. Trzeba jednak pokreślić, że Anahit jest w Polsce po raz pierwszy, a po kilku tygodniach od przyjazdu potrafi porozumiewać się w naszym języku. I jest to piąty język, którym się posługuje.

  Wolontariuszka z Ukrainy, ma 22 lata, w swoim kraju studiuje reklamę i public relations. Interesuje się sztuką - grafiką, historią fontów oraz kaligrafią. W Dąbrowie prowadzi m.in. zajęcia z kaligrafii artystycznej, oraz zajęcia plastyczne. Zamierza także organizować zajęcia z projektowania grafiki komputerowej.

  21-letnia Anahit w Erewaniu studiuje lingwistykę. W swoim kraju Anahit grała w siatkówkę. Interesuje się poezją i teatrem. W Dąbrowie będzie prowadzić zajęcia sportowe. Organizuje także zajęcia teatralne oraz uczy języka angielskiego.

  Mała gmina, duże możliwości


  Jak wolontariuszkom mija czas w Dąbrowie można się przekonać śledząc na facebooku ich profil 7272 Godziny w Dąbrowie.
  Gmina Dąbrowa to jedyna gmina w regionie, która gości u siebie zagranicznych wolontariuszy. Dzięki temu mieszkańcy mają okazję poznać inne kultury, doskonalić język angielski i jak podkreślają organizatorzy wolontariatu - mogą być bardziej otwarci, tolerancyjni i aktywni. Program Wolontariatu Europejskiego jest finansowany w ramach Erasmus+. W organizację pobytu wolontariuszek zaangażowanych jest wiele osób - Radzym Jankiewicz, Natalia Kozłowska, Grzegorz Narożniak, Magdalena Czerwińska, Karolina Kicińska, Justyna Kicińska, Beta Perera (koordynatora projektu) oraz Violetta Stokfisz.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej