https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyroda jest lekiem

Iwona Woźniak
Agata Maciejewska czyta przedszkolakom z Gąsawy  opowiadanie ?Tajemnica życia?. To jedna z akcji  zainicjowanych przez Jerzego Kałużę polegająca na  przekazywaniu, w ciekawy sposób, związków człowieka z  przyrodą.
Agata Maciejewska czyta przedszkolakom z Gąsawy opowiadanie ?Tajemnica życia?. To jedna z akcji zainicjowanych przez Jerzego Kałużę polegająca na przekazywaniu, w ciekawy sposób, związków człowieka z przyrodą.
Rozwija skrzydła koło ekologiczne przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Gąsawie. Trwa dokarmianie ptactwa. Młodzież pisze też opowiadania dla najmłodszych odwołujące się do relacji człowieka z przyrodą.

     Koło ekologiczne zawiązało się w czasie, gdy gąsawska placówka otrzymała unijne pieniądze za projekt zgłoszony do konkursu "Szkoła Marzeń". - Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie prowadziliśmy działalności proekologicznej - mówi Jerzy Kałuża, pedagog w ZSP. - Na swoim koncie mamy wielokrotne porządkowanie lasów i terenów wokół pałuckich jezior. To nie jest tylko organizowana raz do roku akcja "Sprzątanie świata". Jestem zdania, że takie przedsięwzięcia winno się podejmować o wiele częściej. Z drugiej strony dbamy u upiększanie Pałuk. Stąd wiele nasadzeń, w czym udział mają właśnie uczniowie naszej szkoły.
     Jak zaznaczył J. Kałuża, w tym roku chciałby zrealizować plan nasadzenia 444 drzewek u źródeł Gąsawki, co będzie odpowiedzią na wycięcie w tym miejscu 443 drzew, o czym głośno informowały lokalne media.
     Rekordzista od plastiku
     
Szczególnie ciekawa była przeprowadzona w gąsawskiej szkole druga edycja akcji "Tworzymy piękny świat". Jej pomysłodawcami są Małgorzata Wierzchosławska - Kałuża i Jerzy Kałuża. Zadanie młodzieży polegało na przynoszeniu do szkoły opakowań plastikowych i aluminiowych. W zamian otrzymywali sadzonki drzewek. Rekordzistą był Dawid Gawron z klasy II TŻ, który dostarczył w ośmiu workach aż 842 opakowania, za co dostał 84 sadzonki drzewek. II był Marcin Wysocki - 770 opakowań, a III - Józef Winiecki - 250 sztuk opakowań. Otrzymane daglezje, brzozy, modrzewie, świerki, lipy i jarzębiny trafiły na tereny wokół ich gospodarstw i domów.
     Dodatkowo uczestnicy zostali uhonorowani książkami i dyplomami, które wręczył dyrektor szkoły - Piotr Sadowski. Sponsorami akcji było Nadleśnictwo Gołąbki - Szkółka Leśna w Mięcierzynie oraz pani Teresa Kowalewska, która ufundowała drzewka szlachetne.
     Uwrażliwić najmłodszych
     
Młodzi ludzie, spotykający się co tydzień w kole ekologicznym, są też twórcami oryginalnych opowiadań dla dzieci. Ich treści dotykają relacji człowieka z przyrodą. - Uświadomiliśmy sobie pewnego dnia, że nie jesteśmy w stanie wysprzątać wszystkiego dookoła. Padło więc pytanie - do kogo apelować? Wybraliśmy najmłodszych. To ich chcemy uwrażliwiać na piękno otaczającej przyrody. Jesteśmy umówieni z przedszkolem w Gąsawie. Będziemy prezentować najmłodszym kolejne opowiadanie. Tym razem będzie to "Królewna Dominika". Brakowało jej ciepła drugiego człowieka. Była nieszczęśliwa. Rozchorowała się. Lekarz poradził ojcu, że pomóc jej może tylko spacer po lesie i kontakt ze zwierzętami - opowiada J. Kałuża.
     

Wybrane dla Ciebie

Wyjmij z lodówki i podlej hortensje. Ogród utonie w kwiatach. Oto trik na kwitnienie!

Wyjmij z lodówki i podlej hortensje. Ogród utonie w kwiatach. Oto trik na kwitnienie!

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska