Największym do tej pory od początku listopada 2021 roku ogniskiem grypy ptaków w Polsce było to w miejscowości Strusy w województwie mazowieckim. Liczba zwierząt w ognisku wynosiła ponad 287 tys. brojlerów kurzych. Główny Lekarz Weterynarii podaje informacje o sytuacji epizootycznej dla wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie Polski.
Grypa ptaków H5N1 nie daje za wygraną, w Polsce już 364 ogniska
W 2021 roku w Polsce stwierdzono do 9 sierpnia łącznie 339 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. W sumie utrzymywane było w nich niemal 11,8 mln sztuk drobiu. A przypominamy, że w gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym
Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in.
- zabicie i utylizację zwierząt,
- przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby,
- wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
W ogniskach od 1 do 339 w 2021 roku stwierdzono podtyp wirusa grypy ptaków H5N8.
Przez 12 tygodni nie potwierdzono żadnego ogniska ptasiej grypy u drobiu w Polsce. Przerwa trwała od 10 sierpnia do 1 listopada 2021 r. Problem szybko powrócił. Tylko w listopadzie (stan do 25.11.2021) ogniska objęły ponad 900 tys. sztuk drobiu głównie w gospodarstwach komercyjnych. Mamy teraz do czynienia z podtypem wirusa H5N1.
To też może Cię zainteresować
Najnowsze ognisko służby weterynaryjne potwierdziły 24 listopada w miejscowości Koźlątków, powiat kaliski w województwie wielkopolskim . W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 5 535 kaczek rzeźnych.
Objawy grypy ptaków (HPAI):
- zwiększona śmiertelność;
- znaczący spadek pobierania paszy i wody;
- objawy nerwowe takie jak: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
- duszność;
- sinica i wybroczyny;
- biegunka;
- spadek nieśności (w początkowym okresie choroby nie zawsze obserwowany).
