Ptasia grypa w Polsce. Pierwsze ognisko wirusa jesienią 2020 na fermie kur niosek

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Weterynarze zalecają, by drób trzymać w zamknięciu, ponieważ kontakt z dzikim ptactwem może grozić zarażeniem ptasią grypą
Weterynarze zalecają, by drób trzymać w zamknięciu, ponieważ kontakt z dzikim ptactwem może grozić zarażeniem ptasią grypą Łukasz Gdak
Po niemal pół roku od stwierdzenia ostatniego w 2020 roku ogniska grypy ptaków w Polsce pojawiło się kolejne. Główny Lekarz Weterynarii poinformował 25 listopada o stwierdzeniu ptasiej grypy u drobiu w województwie wielkopolskim.

Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu potwierdziły wyniki badań laboratoryjnych otrzymanych 24 listopada 2020 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Wyniki Główny Lekarz Weterynarii otrzymał we wtorek wieczorem.

Ptasia grypa we Wroniawach w Wielkopolsce

Dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 na fermie kur niosek w miejscowości Wroniawy w gminie Wolsztyn w powiecie wolsztyńskim w województwie wielkopolskim.

Więcej informacji o tym ognisku

Poprzednie ognisko w Polsce wystąpiło 31 marca i było 32. ogniskiem w 2020 roku.

W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Przypadki i/lub ogniska grypy ptaków potwierdzono już w Niderlandach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii, Chorwacji, Słowenii, we Francji i Włoszech.

Chroń swoje kury, kaczki, gęsi przed ptasią grypą

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Podstawowe środki bezpieczeństwa biologicznego:

  • pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg,
  • zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa,
  • karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich,
  • stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu,
  • stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków,
  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.

Objawy ptasiej grypy

Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.

Ptasia grypa oznacza kłopoty z importem

- Ponad miesiąc temu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apelowała do hodowców o zachowanie najwyższej ostrożności, a nawet o niewypuszczanie ptaków na zewnątrz. Spodziewaliśmy się bowiem, że prędzej czy później wirus HPAI dotrze także do Polski. Niestety nasze prognozy się sprawdziły – komentuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. - Jest wysoce prawdopodobne, że większość krajów trzecich wstrzyma import drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa drobiowego i jaj z Polski. Będzie to kolejny negatywny impuls do i tak dramatycznej sytuacji polskiego drobiarstwa – wskazuje Gawrońska z KIPDiP.

Źródła: www.wetgiw.gov.pl, kipdip.org.pl

Robert Lewandowski inwestuje w branżę rolną

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie