Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa wraca? Minister Grzegorz Puda apeluje do rolników w sprawie zagrożenia

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Grypa ptaków. "Sytuacja jest poważna i stanowi realne zagrożenie dla produkcji drobiu w Polsce, w tym dla eksportu polskiego mięsa drobiowego", pisze w liście do rolników Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Zaapelował o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Ostatnie zmagania polskich hodowców z ptasią grypą notowaliśmy w pierwszych miesiącach 2020 r.

Powodem niepokoju są nowe ogniska wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu. Trwa migracja dzikiego ptactwa, a wspomniany rejon jest jesiennym szlakiem ptactwa wodnego do Europy. Sprzyja to ryzyku wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków w całej Europie, w tym również w Polsce.

Główny Lekarz Weterynarii przekazał informację o ostrzeżeniu, jakie wydał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Dotyczy ono właśnie ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Ptasia grypa dociera do Europy

W sierpniu i we wrześniu 2020 na terytorium Kazachstanu stwierdzono 7 ognisk HPAI u drobiu i 86 przypadków u dzików ptaków (krukowate), a na terytorium Rosji 46 ognisk u drobiu i 8 przypadków u dzikiego ptactwa (kaczki i łabędzie).

Z analiz krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach wynika, że kiedy grypa ptaków wykrywana była na zachodnich obszarach Rosji w 2005 r. oraz w 2016 r., w niedługim czasie pojawiały się ogniska choroby na terenie północnej i wschodniej Europy, przekazuje resort rolnictwa

Informacje z ostatnich dni wskazują, że 14 października br. Potwierdzona została obecność wirusa H5N8 u kilku ptaków dzikich, m.in. łabędzi, kaczek i czapli w jednym z parków narodowych w Izraelu, a już 20 października potwierdzono obecność wirusa grypy u łabędzi niemych w Holandii.

Jak ptaki zarażają się ptasią grypą?

Zakażenie ptasią grypą następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest więc bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym.
Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną

  • paszę,
  • wodę,
  • nawóz,
  • ściółkę,
  • słomę,
  • sprzęt i środki transportu.

Również człowiek przez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do nieświadomego rozprzestrzeniania choroby.

- Przypominam jednocześnie o obowiązkach nałożonych na producentów drobiu, w tym przede wszystkim o obowiązujących środkach bioasekuracji określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 722) - pisze Grzegorz Puda.

Te objawy mogą świadczyć o ptasiej grypie

W przypadku zaobserwowania w stadach drobiu zwiększonej śmiertelności, spadku pobierania paszy i wody, nagłego spadku nieśności, objawów nerwowych (drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów), czy innych niepokojących objawów należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii lub podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej, przekazuje ministerstwo.

W pierwszej połowie 2020 roku od stycznia do końca kwietnia w Polsce odnotowano 32 ogniska ptasiej grypy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska