https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Pupilek u doktora

Bożenna Szymańska [email protected]
Fot. Wojciech Wieszok
Gdy pupilowi brzydko pachnie z pyszczka... Rozmowa z Hanną Sokołowską lekarzem weterynarii.

- Mojemu dziesięcioletniemu kotu brzydko pachnie z buzi. Może ma chory żołądek? A może powinnam myć mu zęby?
- Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej jest spowodowany wieloma przyczynami i może on zapowiadać bardzo przykre choroby przyzębia. Ich przyczyną jest kamień nazębny, który spycha dziąsło obnażając szyjki. Choroby jamy ustnej u kotów i psów są częste i bardzo dokuczliwe. Cuchnący, gnilny zapach z pyska naszego zwierzęcia jest alarmującym sygnałem. I nikt sam nie usunie przyczyny tej choroby. Tu potrzeba specjalisty.

- A jeżeli zbagatelizuje się te objawy?
- Warto wiedzieć, że choroby przyzębia zaczynają się niewinnie. Jesteśmy nieświadomi tego, że na zębach naszego ulubieńca najpierw powstał osad, potem zrobiła się płytka bakteryjna, która w końcu zamieniła się w twardy kamień, którego bez specjalnych instrumentów usunąć nie można. Jeżeli zbagatelizujemy te pierwsze objawy, to grożą zwierzęciu przykre powikłania w postaci ostrego stanu zapalnego dziąseł, którego konsekwencją jest ogólne zapalenie jamy ustnej.

- Podobno można temu zapobiec myjąc psu czy kotu zęby?
- Rzeczywiście są odpowiednie preparaty i pasty zawierające enzymy, które nakładane na zęby rozpuszczają osad. Ale tylko osad. Z kamieniem już sobie nie poradzą.

- A dlaczego ten kamień narasta? Co jest tego przyczyną?
- Najczęściej cierpią koty i psy małych i średnich ras. Powodem może być miękki, nie wymagający gryzienia pokarm, a także pewne predyspozycje do tej choroby. Rodzaj i skład śliny także odgrywa swoją rolę.

- Kicia, kotka Henryka Jankowskiego, naszego czytelnika z Białych Błot, bardzo cierpi z powodu bólu w jamie ustnej. Także za przyczyną kamienia?
- Kicię zbadałam i stwierdziłem "plazmocytarne zapalenie jamy ustnej". Jej objawem są charakterystyczne zmiany na łukach gardłowych. Przyczyny tej choroby są złożone, ale zaczyna się ona od wspomnianych chorób przyzębia, a w drugim etapie dochodzą choroby wirusowe. Leczenie jest bardzo trudne. Ta kotka dostaje hormony, antybiotyki, środki przeciwzapalne i witaminy. Niestety, przypadłość ta, nawet wyleczona, może nawracać. Zresztą, nie tylko brak higieny jest przyczyną brzydkiej woni z jamy ustnej, ale także wiele chorób bakteryjnych, wirusowych i nowotworowych. Występują one najczęściej u kotów.

- To jak pomożemy kotu z kamieniem na zębach?
- Kamień usuniemy za pomocą ultradźwięków w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli tego nie zrobimy, to któregoś dnia okaże się, że trzeba mu będzie usunąć zęby. Chorób jamy ustnej jest bardzo dużo i dlatego też takie objawy jak brzydkie zapachy, bolesność, krwawienia i rozrosty powinny być powodem do wizyty u lekarza weterynarii.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska