Jezierce, Kabat i Solec Kujawski
Leśniczówka Jezierce znajduje się tuż przy asfaltowej drodze wiodącej ku Radiowemu Centrum Nadawczemu w Solcu Kujawskim. Ale białe tablice oznaczające wjazd do tego nadwiślańskiego miasteczka znajdują się dokładnie w przeciwnym kierunku.
- Tak naprawdę maszty wznoszą się na dawnym poligonie wojskowym urządzonym w pobliżu nieistniejącej wsi Kabat - wyjaśnia Przemysław Ratajczak, leśniczy w Jeziercach. - Kilka lat temu był u mnie Niemiec, który mieszkał we wsi Kabat. Chciał odwiedzić rodzinne strony. Nie mógł poznać tych okolic, bo domów już nie ma. Zostały tylko ślady dawnych siedlisk, cmentarza, krzewy bzu i grusze.
Przeczytaj też: Na polanie w Puszczy Bydgoskiej [zdjęcia].
Zostało więc tylko miejsce na mapie nazywane Kabat. W okresie świetności we wsi mieszkało 217 ewangelików i jeden katolik.
Wieś zlikwidowali w czasie II wojny światowej sami Niemcy, przeznaczając rozległą polanę w Puszczy Bydgoskiej na poligon rakietowy. Testowano broń produkowaną w bydgoskich zakładach DAG Farbik Bromberg. Po wojnie poligon wykorzystywany był przez Wojsko Polskie - do roku 1994. Na dawnym poligonie zachowała się podziurawiona ogniem broni pokładowej śmigłowców bojowych (polskich) betonowa wieża obserwacyjna.
Przeczytaj również: Do Exploseum dopiero wiosną.
Przy rozwidleniu dróg (ta w lewo prowadzi do dawnej wsi Kabat) znajduje się jeziorko - jedyny zbiornik wodny w tym rejonie puszczy. Leśnictwo przypisało mu rolę rezerwuaru przeciwpożarowego, ale zezwala też na łowienie ryb i na kąpiele rekreacyjne.
- Niestety w ostatnim czasie ze zbiornika i jego brzegów wyciągnęliśmy 15 worków śmieci - skarży się leśniczy.
Główną atrakcją turystyczną na dawnym poligonie jest Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim Programu 1 Polskiego Radia.
Największe wrażenie robią widoczne z daleka dwa maszty o wysokości 330 i 280 m. Ośrodek powstał w latach. 90. XX w., po tym jak runął maszt w Konstantynowie koło Gąbina, najwyższy na świecie.
Czytaj e-wydanie »