To będzie już X Rajd pieszy pamięci kapitana Alojzego Bruskiego ps. „Grab”. Upamiętnia on postać żołnierza wyklętego, którego oddział działał wiosną 1945 r. na terenie Puszczy Bydgoskiej.
Zapłacili najwyższą cenę
- 35-osobowy oddział partyzantów chronił miejscową ludność przed maruderami sowieckimi dokonującymi kradzieży, rabunków i mordów na ludności polskiej - opowiada Łukasz Wojtecki, prezes klubu Horyzont i pracownik muzeum Solca. To on poprowadzi rajd.
- Oddział został rozbity w połowie maja 1945 r. w okolicach wsi Kabat. Poległ tam ppor. Kazimierz Wróblewski ps. „Kruk”. Alojzy Bruski i ppor. Zbigniew Smoleński ps. „Żuraw” zostali aresztowani wraz z trzema partyzantami i skazani na śmierć. W następnych latach aresztowano kolejnych członków oddziału Świerki II – informuje przewodnik.
To Cię może również zainteresować
Organizatorami rajdu pamięci są od lat Muzeum Solca im. ks. Przemysła i Klub Turystów Pieszych PTTK Horyzont w Solcu Kujawski, który jesienią br. obchodzić będzie 20-lecie działalności. Na rajd wybrać się można w sobotę 2 marca. Zapisy prowadzone są pod numerem tel. 660-170-356.
Trasa rajdu liczy około 18 km. Jak dowiadujemy się - grupa wyruszy w sobotę po godz. 9 z cmentarza przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim.
Lasek Wesółka znów pełen biegaczy
W Szubinie - w lasku Wesółka - odbędzie się kolejna edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Oficjalne otwarcie imprezy w niedzielę 3 marca o godz. 11. Najpierw na 100, 400 i 800 metrów pobiegną dzieci i młodzież. Dopiero po nich wystartują dorośli. Przygotowano dla nich trasy długości 5, 10 i 20 km.
Start Biegu Tropem Wilczym na dystansie 1963 m – o godz. 12. Niestety jak się dowiadujemy - listy startowe dla tego wydarzenia zostały już zamknięte.
Po raz piąty z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych biegacze pojawią się także na ulicach Mroczy. Tak jak w Szubinie do udziału w imprezie zaproszono zarówno dorosłych jak i dzieci.
- Bieg ma charakter symboliczny, nie przewidujemy elektronicznego pomiaru czasu – informują organizatorzy tego wydarzenia. W przypadku dostępności pakietów startowych możliwe będzie zapisanie się na bieg nawet w dniu imprezy czyli w niedzielę 3 marca do godz. 12.30.
Żołnierz niezłomny z Mroczy
Wcześniej, bo już w piątek 1 marca o godz. 9 złożone zostaną wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Wacława Polewczyńskiego ps. „Połomski”, którą na murze SP w Mroczy odsłonięto 10 lat temu. Miejsce jest nieprzypadkowe. Bo Wacław Polewczyński, żołnierz niezłomny z Mroczy był uczniem mroteckiej podstawówki, wówczas szkoły ludowej. To w niej po raz pierwszy stanął w obronie polskości i języka ojczystego uczestnicząc w latach 1906 i 1907 w strajku szkolnym.
Długie tradycje ma także Bieg Tropem Wilczym w Białych Błotach. W sobotę 2 marca odbędzie się w tej miejscowości kolejna jego edycja, w której weźmie udział 150 biegaczy. Start o godz. 12. Oprócz biegu głównego odbędą się też biegi młodzieżowe i marsz nordic walking na dystansie 5 km. Start i meta ustawione zostaną przy ul. Gronowej 6 w Białych Błotach.
