MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sobota na szlakach Kujaw i Pomorza. Możesz się wybrać w okolice Cierpic lub nad Wisłę w rejonie Strzelec Dolnych

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Okolice miejscowości Strzelce Dolne. W sobotę ten malowniczy krajobraz będą kontemplować uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Pracownię Archeologiczną ,,Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier"
Okolice miejscowości Strzelce Dolne. W sobotę ten malowniczy krajobraz będą kontemplować uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Pracownię Archeologiczną ,,Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier" Fot. Marek Weckwerth
Organizatorzy wycieczek turystycznych zapraszają w sobotę 13 kwietnia na dwie ciekawe wycieczki. Organizatorem pierwszej jest Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu, drugiej Pracownia Archeologiczna ,,Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier”.

W sobotę 13 kwietnia 2024 roku Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Spotkanie turystów o godz. 7.50 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd nastąpi przejazd o godz. 8.00 do stacji kolejowej Cierpice – Kąkol. Trasa (około 16 km) będzie przebiegała na trasie: Kąkol, Cierpice, Mała Nieszawka, ruiny zamku królewskiego „Dybów”, z zakończeniem na pl. Armii Krajowej. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Wiesław Zieliński.

Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu, ma ciekawe informacje o Cierpicach w Nadleśnictwie Cierpiszewo. Początki administracji leśnej obejmującej obszar dzisiejszego nadleśnictwa (w Puszczy Bydgoskiej) związane są z państwowością pruską i podziałem Europy po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku. Powstały wówczas dwa nadleśnictwa: Cierpice oraz Wódek.

W okresie międzywojennym administracja leśna zrezygnowała z nadleśnictwa w Wódku, przenosząc je do Osieka Wielkiego. Po II wojnie światowej utworzono dwa nadleśnictwa w Cierpiszewie i Osieku. W 1961 roku siedzibę Nadleśnictwa Osiek przeniesiono do Zawiszyna. Na początku lat 70. XX wieku, połączono dotychczasowe nadleśnictwa Cierpiszewo, Solec i Zawiszyn w jedno – Nadleśnictwo Cierpiszewo. W latach 1981 – 1993 siedziba nadleśnictwa znajdowała się w Solcu Kujawskim.

To też może Cię zainteresować

Ostateczny kształt administracyjny Nadleśnictwa Cierpiszewo został określony w 1994 roku i objął dwa obręby Cierpiszewo i Zawiszyn.

Ciekawostki krajoznawcze: za siedzibą nadleśnictwa na skraju lasu jest usytuowany głaz upamiętniający tragiczny pożar kompleksu leśnego 10 sierpnia 1992 roku, w wyniku którego spłonęło około 3 tys. drzewostanu.

Opowieści Staropolskiej Wisły

Także w sobotę 13 kwietnia Pracownia Archeologiczna ,,Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier” zapraszają na wycieczkę z cyklu „Opowieści Staropolskiej Wisły” pt. „Od Heweliusza do Nicponiów z carskich magazynów”.

Zbiórka o godz. 9:45 w Strzelcach Dolnych przy sklepie spożywczym ,,U Karkosika”. Dojazd z Bydgoszczy autobusem miejskim linii 95. Odjazd o godz. 9:22 z pętli Tatrzańskie (9:25 z pętli Łoskoń).

Trasa rajdu: Strzelce Dolne (grodzisko, które w okresie wczesnego średniowiecza było zespołem grodowym plemienia Pomorzan, później zaś stanowiło siedzibę możnego rodu Wyszeliców, którzy wznieśli tu swoją siedzibę w formie wieży rycerskiej na kopcu – motte), Strzelce Górne, Gądecz (dawny dwór rodu Gądeckich, w którym czas jakiś mógł przebywać słynny gdański astronom Jan Heweliusz, swoje tajemnice odsłoni przepiękny gądecki parów z ukrytą w jego stoku jaskinią Bajka).

Na brzegu Wisły przeczytane zostaną fragmenty barokowego poematu Sebastiana Fabiana Klonowica, noszącego zawiły, a piękny tytuł ,,Flis, to jest Spuszczanie statków Wisłą i inszymi rzekami do niej przypadającymi”, a w nim sugestywny, poetycki opis Wisły w na odcinku Toruń - Bydgoszcz - Fordon – Chełmno. Korzystając z archiwalnym map Robert Grochowski odtworzy pierwotne koryto Wisły, gdy dzika rzeka toczyła swoje wody w szeroko rozlanej dolinie, usianej całymi archipelagami mniejszych i większych wysp). Na trasie będzie Łoskoń (w granicach dawnego patrymonium miasta Fordon uczestnicy odszukają miejsca, gdzie onegdaj znajdowały się średniowieczne wsie, a później nowożytne folwarki Łoskoń, Wójtostwo, Pałcz i Niecponie.

Na koniec turyści staną w miejscu, gdzie w okresie wojny północnej (1700 - 1721) zlokalizowany był wielki kompleks rosyjskich magazynów wojskowych, to tu wałęsali się tytułowi nicponie…).

Całość to ok. 13 km. Trasa z przystankami w niezwykłych miejscach, gdzie będzie czas i sposobność na opowieści historyczne, legendy, tudzież sesje z aparatem fotograficznym.

Zakończenie: Bydgoszcz - Fordon, pętla autobusowa Nad Wisłą przy ul. Piłsudskiego.

Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy (kontakt na fb lub mailowo: [email protected]). Uczestnictwo tylko po uzyskaniu zaproszenia organizatora. W przypadku deszczowej pogody rajd zostanie odwołany - proszę śledzić komunikaty na fb

Osoby biorące udział w imprezie zobowiązane są do zapoznania się z regulaminem: https://www.forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=55&t=2242

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska