
Na kolejnych slajdach podajemy pytania, które najczęściej padają na rozmowie kwalifikacyjnej. Sprawdź, jak można na nie odpowiedzieć >>>>>

Co wiesz o naszej firmie?
Tego pytania możesz być na rozmowie kwalifikacyjnej pewny! Idealny kandydat wie, czym zajmuje się firma i jest świadomy, co sam będzie mógł zaoferować. Pomyśl o swoim doświadczeniu i umiejętnościach w kontekście stanowiska, na które właśnie aplikujesz. Na rozmowie kwalifikacyjnej udowodnij, ile możesz zaoferować, jeśli zostaniesz zatrudniony. Pokaż, jak możesz pomóc firmie. Wystarczy, że przed rozmową kwalifikacyjną poświęcisz chwilę czasu na zapoznanie się ze stroną firmową, Facebookiem czy profilem na LinkedIn. Poznaj cele i wartości firmy.

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
Pracodawca może zapytać np. “Jakie są Twoje silne strony”, “Co możesz wnieść do firmy” lub “Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko”. Do tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej koniecznie przygotuj się wcześniej. Zastanów się, jakie unikalne atuty posiadasz i zamiast je wyliczać, opisz na konkretnych przykładach. Postaraj się, aby Twoje przewagi nawiązywały do wymagań na danym stanowisku. Unikaj nic nieznaczących przymiotników: „kreatywny, kontaktowy, łatwo radzący sobie ze stresem” - taki jest prawie każdy pracownik w Polsce, przynajmniej we własnym mniemaniu. Zastanów się, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na konkretne stanowisko. Podaj 2-3 argumenty i każdy z nich poprzyj przykładem np. ze swojej poprzedniej pracy. Odpowiadając na to pytanie: Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?, wspomnij o:
nagrodach pracowniczych
usprawnieniach, które udało Ci się wprowadzić
zrealizowanych projektach
otrzymanych awansach
zarobionych lub zaoszczędzonych pieniądzach dla firmy
pozyskanych klientach
przeprowadzonych kampaniach

Dlaczego chcesz zmienić pracę?
Możesz odpowiedzieć, że potrzebujesz awansu, a poprzednia firma, mimo świetnej atmosfery, na razie nie może Ci go zaoferować. Możesz też odpowiedzieć, że potrzebujesz więcej obowiązków w danym zakresie, chcesz poznać inną branżę lub zdobyć nowe umiejętności. Nie mów o kulisach odejścia z poprzedniej pracy i nie narzekaj na dawnych pracodawców. Skup się tylko na pozytywach!