To innowacyjna forma zwiedzania, która w Polsce zdobywa coraz większe grono zwolenników, ich liczba rośnie. Jak dotąd w Bydgoszczy są na razie cztery questy, a w całym województwie kujawsko-pomorskim tylko 10, zaś w całej Polsce ponad 800.
- To kontynuacja ubiegłorocznego projektu, który spotkał się z dużym zainteresowaniem - wyjaśnia Leszek Umiński, prezes RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy.
Trzeba rozszyfrować zagadki
Angielskie określenie „quest” (poszukiwanie) to odkrywcze zwiedzanie z rymowanymi zagadkami, polegające na rozszyfrowaniu poszczególnych zagadek i przechodzeniu od miejsca do miejsca, poznając w ten sposób teren.
Jak wyjaśnia prezes RO PTTK - questy nie wymagają obsługi ani znakowania w terenie, dlatego w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Osoby zwiedzające/ zdobywające dany quest mogą robić to samodzielnie, ale można to organizować jako wyprawę z przewodnikiem, który nadzoruje/ wspiera grupę. Mogą być też organizowane w formie gier miejskich czy konkursów, np. która grupa szybciej odnajdzie punkty i ukończy trasę.
To też może Cię zainteresować
Ten projekt z questami zostanie umieszczony na stronach internetowych szlakbrdy.bydgoszcz.pl i questy.org.pl. Z questów będzie można korzystać z w formie drukowanej ulotki, pobranego pliku pdf, a także dostępne będą online w darmowej aplikacji mobilnej Questy – Wyprawy Odkrywców.
Potwierdzenie zdobycia questu będzie możliwe w miejscu do tego wyznaczonym (np. BCI, siedziba muzeum, restauracji, hotelu, redakcji) w formie pieczątki i Księgi Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy,
Zabawa będzie dostępna dla każdego zainteresowanego, zarówno dla przyjezdnych, jak mieszkańców Bydgoszczy, dla grup i osób indywidualnych. Leszek Umiński jest przekonany, że tym samym zwiększy się liczba przyjeżdżających do miejsca ujętego w queście.
Czas na Szwalbego
- W 2022 roku opracowaliśmy questy Szlakiem Święcickiego, Modernizm w Bydgoszczy i Bydgoskie Pomniki, z których zwłaszcza dwa pierwsze prezentowały architekturę i skierowane były głównie do osób o takich zainteresowaniach. W tym roku opracowujemy trzy questy pokazujące ważne turystycznie miejsca i kulturę w Bydgoszczy, które będą skierowane do szerszej grupy odbiorców, także do młodzieży czy całych rodzin – kontynuuje Leszek Umiński.
Tematy tegorocznych questów to: Murale Bydgoszczy, Bydgoski Węzeł Wodny, Andrzej Szwalbe - znany bydgoszczanin. Ostatni temat związany jest z ogłoszonym przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy Rokiem Andrzeja Szwalbego - z okazji 100. rocznicy urodzin i 70 - lecia Filharmonii Pomorskiej.
Do każdego z tych tematów wybrano przynajmniej 10 obiektów, które będą opisane w formie rymowanych zagadek. Chcąc zaliczyć dany quest, trzeba będzie dotrzeć do wskazanych w zagadce miejsc. Quest zostanie zaliczony po odgadnięciu i dojściu do każdego z tych obiektów.
Ten sposób zwiedzania jest komplementarny ze zdobywaniem regionalnych odznak krajoznawczych w RO PTTK "Szlak Brdy", np. „Znani Bydgoszczanie - Andrzej Szwalbe”, „Młody Turysta Bydgoszczy” i „Przyjaciel Bydgoszczy” oraz ogólnopolskiej siedmiostopniowej odznaki „PTTK Questy - Wyprawy Odkrywców”.
Będzie też gra miejska
W drugim etapie projektu zostanie zorganizowana gra miejska w oparciu o wymienione questy. Każda gra będzie przeznaczona dla 15 - 20 osób podzielonych na 3 lub 4 rywalizujące ze sobą grupy. Każdej maksymalnie 5- osobowej grupie będzie towarzyszył obserwator/ przewodnik.
Kolejność i dobór miejsc będzie wynikała z rozwiązywanych w trakcie gry zadań. Każda osoba, która ukończy grę otrzyma dyplom z potwierdzeniem upoważniający do wykupienia regionalnej odznaki krajoznawczej, np. „Znani Bydgoszczanie – Andrzej Szwalbe”, a drużyna zwycięska otrzyma odznaki jako nagrodę. Trasy będą wynosić ok. 4 do 6 km.
Zaproszenie na 2 grudnia
W sobotę 2 grudnia w Bydgoszczy odbędzie się oficjalna inauguracja trzech nowych questów. RO PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy organizuje je we współpracy z BCI, Młynami Rothera oraz Muzeum Kanału Bydgoskiego.
Impreza będzie miała charakter ogólnokrajowy - przyjedzie na nią krajowy koordynator programu Questy - Wyprawy Odkrywców.
Rozpoczęcie imprezy o godz. 10.00 przy Młynach Rothera.
