Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska zdecyduje o demontażu Pomnika Wdzięczności w Inowrocławiu

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Miasto nie chce burzyć pomnika. Zamierza go zdemontować
Miasto nie chce burzyć pomnika. Zamierza go zdemontować Dominik Fijałkowski
Do końca marca br. ze Skweru Obrońców Inowrocławia zniknąć musi, w myśl ustawy dekomunizacyjnej, Pomnik Wdzięczności i Braterstwa Broni.

Według opinii Instytutu Pamięci Narodowej pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni w Inowrocławiu spełnia kryteria pomnika propagującego komunizm i powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej: „Przedmiotowy obiekt gloryfikuje żołnierzy radzieckich, w przypadku tzw. pomników wdzięczności i braterstwa broni brak jest przesłanek przemawiających za ich pozostawieniem. Ich budowa w okresie Polski Ludowej była rezultatem odgórnie realizowanej polityki propagandowej władz centralnych, i nie miała nic wspólnego z rzeczywistą wdzięcznością mieszkańców dla żołnierzy Armii Czerwonej (pomnik w Inowrocławiu został wybudowany między innymi z prowadzonych przymusowych zbiórek publicznych i wykupu cegiełek) (…)”.

Pomnik Wdzięczności czeka rozbiórka. Inowroclawianie są podzieleni

W najbliższy poniedziałek decyzję w tej sprawie będzie musiał podjąć Rada Miejska Inowrocławia. Jeśli nie przyjmie ona projektu uchwały, monument i tak zostanie zburzony na podstawie decyzji wojewody. Co ważne, miasto będzie musiało za to zapłacić. Jeśli samorząd wyda pozytywną zgodę w sprawie rozbiórki, miasto otrzyma zwrot kosztów tego przedsięwzięcia.

Podczas konferencji prasowej, prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza informował, że od wielu już lat pomnik nie jest traktowany przez władze miasta jako miejsce o charakterze politycznym. Ratusz nie organizował i nie organizuje tam żadnych uroczystości.
Traktuje pomnik jako świadectwo historii i sztuki socrealistycznej. Świadczy o tym umieszczona w pobliżu monumentu tablica, ustawiona tam po konsultacji z Polskim Towarzystwem Historycznym.

Miasto, jeśli będzie zgoda radnych, nie zamierza zburzyć pomnika. Chce, aby wybrana do tego specjalistyczna firma, dokonała jego demontażu. Prace rozbiórkowe będą dotyczyły cokołu i trzonu, natomiast zachowane fragmenty górnej części pomnika zostaną zdeponowane i zabezpieczone na terenie spółki IGKiM przy ulicy Toruńskiej 165 w Inowrocławiu.

Jest pomysł, aby na jego miejsce przenieść znajdujący się niedaleko Pomnik Obrońców Inowrocławia.

Rada Powiatowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowała obchody 73. rocznicy wyzwolenia Inowrocławia spod okupacji hitlerowskiej. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem Wdzięczności i Braterstwa Broni. Kwiaty w miejscu pamięci złożyli przedstawiciele SLD, organizacji skupiających emerytów i rencistów oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia. Głos zabrał Włodzimierz Figas, przewodniczący Rady Powiatowej SLD. Powiedział: - 21 stycznia 1945 roku przyniósł ocalenie mieszkańcom Inowrocławia od skrupulatnie zaplanowanej zagłady. I to jest podstawowe uzasadnienie dla naszej dzisiejszej obecności i manifestacji. Nie da się z powodów ideologicznych czy politycznych pomniejszyć tamtych faktów, zaprzestając organizowania okolicznościowych spotkań czy publicznych zgromadzeń. Historii nie da się oszukać. Nie da się jej pominąć, gdy staje się niewygodna.

Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Inowrocławia spod okupacji h...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska