https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rada Powiatowa SLD apeluje o budowę Kolumny Pamięci w Inowrocławiu [wideo, sonda]

Dariusz Nawrocki
Włodzimierz Figas i Ryszard Rosiński z SLD prezentują projekt Kolumny Pamięci
Włodzimierz Figas i Ryszard Rosiński z SLD prezentują projekt Kolumny Pamięci Dariusz Nawrocki
Rada Powiatowa SLD apeluje do prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy, by w miejsce po zlikwidowanym Pomniku Wdzięczności postawić Kolumnę Pamięci ku czci Żołnierzy Wyzwolicieli Inowrocławia.

Inicjatorem tego pomysłu jest radny SLD Ryszard Rosiński. Pisaliśmy już o tym na naszych łamach. Teraz otrzymał wsparcie swoich kolegów z partii. Działacze zebrali 135 podpisów mieszkańców, którzy tę inicjatywę popierają.

Radny SLD Ryszard Rosiński ma propozycję dotyczącą miejsca po Pomniku Wdzięczności w Inowrocławiu

Włodzimierz Figas przypomina, iż wielu mieszkańców Inowrocławia sprzeciwiało się decyzji o likwidacji Pomnika Wdzięczności i Braterstwa Broni. Liczy więc, iż ta propozycja zyska ich poparcie. - Ma to być Kolumna Pamięci dla tych żołnierzy, którzy wyzwalali nasze miasto w 1945 roku spod okupacji hitlerowskiej i ku czci tych ludzi, którzy bez względu na kolor sztandaru jaki nieśli i bez względu na kraj pochodzenia kładli życie swoje, przelewali swoją krew, żeby miasto Inowrocław zostało wyzwolone i znów było miastem polskim - tłumaczył Ryszard Rosiński.

"W ten sposób chcemy oddać cześć naszym wyzwolicielom oraz równocześnie zachować w naszej i następnych pokoleniach pamięć o tych wydarzeniach i ich niejednokrotnie bezimiennych, cichych bohaterach" - czytamy w liście do prezydenta Inowrocławia.

Kolumna ma mieć postać prostego obelisku o podstawie kwadratu lub okręgu o wysokości około 10-12 metrów wykonanego ze szlifowanego betonu, zwieńczona półkulą oraz sylwetką orła zrywającego się do lotu, wykonaną w formie odlewu z brązu. Poniżej, na wysokości 1/3 od szczytu, inicjatorzy proponują umieścić herb Inowrocławia, a na wysokości oczu dorosłego człowieka tablicę z napisem: "Wyzwolicielom Inowrocławia w 1945 roku, wdzięczni mieszkańcy Miasta w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości".

"W ten sposób rozwiązalibyśmy te komplikacje, które powstały po decyzji dotyczącej usunięcia z krajobrazu Miasta pomnika Wdzięczności" - czytamy w piśmie. Do listu dołączono 135 podpisów poparcia oraz rysunki kolumny, które na prośbę Ryszarda Rosińskiego stworzył inowrocławski artysta Jarosław Wojtasiński.

Działacze SLD mają nadzieję, że ich inicjatywa zyska uznanie również władz miasta.

Do sprawy wrócimy.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jurek

Największą  pomyłką w naszej teraźniejszej historii jest niszczenie pomników wyzwolicielskiej Armii i histeryczna fobia nienawiści do Rosjan. Z pewnością krzyczą najbardziej ci co najmniej wiedzą o historii Polsko -Rosyjskiej i o samych Rosjanach. Tragedią ludzkości  jest każda wojna  Potępiamy Katyń i nienawidzimy za to Ruskich a zapominamy i kochamy Niemcy za miliony straconych. Jaka obłuda.W przeszłości też nie byliśmy tacy idealni nawet przez dwa lata okupowaliśmy Moskiewski Kreml.

G
Gość
Polska prowadzi teraz politykę rusofobiczną i fałszuje historię w kwestii wyzwolicielskiej misji Armii Czerwonej w Europie - Dzisiaj, kiedy polskie władze chcą usuwać pomniki tych żołnierzy to szczególnie ważne, żeby społeczeństwo wiedziało, jak było naprawdę - Wielka wojna ojczyźniana jest fundamentalnym mitem w rosyjskiej pamięci historycznej, który ma jednoczyć społeczeństwo - Ma być źródłem bliskości z państwami postsowieckimi i pewnym elementem narracji w polityce zagranicznej Jakiekolwiek podważenie w tym obrazie, w tym pomniku, zwycięstwa nad faszyzmem jest traktowane jako atak na Rosję.
G
Gość
W dniu 23.07.2018 o 15:53, Jerzy napisał:

popieram wspaniałą inicjatywę postawienia pomnika i należną wdzięczność tym,którzy przynieśli wolność naszemu miastu za cenę najwyższą oddając swoje życie za naszą wolność.

Za 50 lat ucisku zniewolenia oraz skrajnej dyktatury nie należy się nic poza sądem oraz zapomnieniem
J
Jerzy

popieram wspaniałą inicjatywę postawienia pomnika i należną wdzięczność tym,którzy przynieśli wolność naszemu miastu za cenę najwyższą oddając swoje życie za naszą wolność.

G
Gość
Tyle mądrości życiowej,a w głowach nadal pusto,tylko walka o stołki.
G
Gość

Czy to prawda co napisał historyk Marcin Mościcki że projekt pomnika jest łudząco podobny do hitlerowskiego a więc to klasyczny plagiat?

G
Gość
miłe to panie Figas.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska