Po tym, jak miasto musiało rozebrać pomnik Wdzięczności (ustawa dekomunizacyjna), prezydent zaproponował, aby w jego miejsce przenieść pomnik Obrońców Inowrocławia. Rada Miejska zgodziła się na to podejmując uchwałę w tej sprawie. Inowrocławianom ten pomysł się nie spodobał. Krytykowali go podkreślając głównie koszty z tym związane.
"Nie przenoście nam pomnika Obrońców Inowrocławia!" [opinie]
Efekt jest taki, że pomnik ma być co prawda przeniesiony, ale ciągle nie wiadomo, kiedy to nastąpi. "Nie jest to dla nas żadne priorytetowe zadanie" - podkreślają ratuszowi urzędnicy w komunikacie rozesłanym mediom. Tłumaczą, że uchwała rady będzie zrealizowana, gdy znajdą się na to pieniądze.
Radny SLD Ryszard Rosiński od początku nie zgadzał się na rozbiórkę pomnika Wdzięczności. Jako jedyny głosował przeciwko rozbiórce.
Radni podjęli decyzję. Pomnik Wdzięczności w Inowrocławiu zostanie rozebrany
- Zapytam wprost, kto najzwyczajniej w świecie tracąc zdrowie i życie nasze miasto wyzwolił? Żołnierz polski i radziecki. To im poświecony jest ten pomnik, ich pamięci, przelanej krwi i życiu, które stracili walcząc o to, aby Inowrocław był polskim miastem - mówił.
Radny głosował również przeciwko przeniesieniu pomnika Obrońców Inowrocławia. Ma inną propozycję odnośnie miejsca po pomniku Wdzięczności.
Proponuje, aby stanęła tu 15-metrowa kolumna z umieszczonym na szczycie polskim orłem. Poniżej, na wysokości 1/3 od szczytu, widziałby herb Inowrocławia, a na wysokości oczu dorosłego człowieka - tablicę z napisem: "Wyzwolicielom Inowrocławia w 1945 roku, wdzięczni mieszkańcy miasta 2018". Kolumna miałaby być wykonana ze szlifowanego betonu, a orzeł oraz tablice - z brązu.
- W ten sposób rozwiązalibyśmy te komplikacje, które powstały po decyzji dotyczącej usunięcia z krajobrazu miasta pomnika Wdzięczności. Kolumna wyrażałaby wdzięczność wszystkim wyzwolicielom miasta, bez względu na ich barwy i narodowość, którzy oddali swoje zdrowie i życie po to, aby Inowrocław był wolnym polskim miastem - tłumaczy Ryszard Rosiński.
Proponuje, by pieniądze, które miały być przeznaczone na przeniesienie pomnika, zostały przeznaczone na budowę kolumny poświęconej wyzwolicielom Inowrocławia.
Inowrocławski rysownik Jarosław Wojtasiński na prośbę radnego stworzył koncept obelisku. Tak mogłaby wyglądać inowrocławska kolumna.


Co Państwo na to? Czekamy na opinie.
Co ze skwerem Obrońców Inowrocławia? [wyniki ankiety]
Rozbiórka Pomnika Wdzięczności w Inowrocławiu. Opinie mieszkańców: