Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni miast i gmin czekają na zgłoszenia kandydatów na ławników w sądach w Toruniu, Rypinie, Brodnicy i Golubiu-Dobrzyniu

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Ławnikiem może zostać obywatel Polski, który korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,  jest nieskazitelnego charakteru, ukończył 30 lat, jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania od co najmniej roku. Nie może przekroczyć 70 lat. Stan zdrowia musi mu pozwalać na pełnienie obowiązków. Wymagane jest co najmniej wykształcenie średnie. Do orzekania w sprawach dotyczących prawa pracy kandydat powinien znać się na sprawach pracowniczych.
Ławnikiem może zostać obywatel Polski, który korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, ukończył 30 lat, jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania od co najmniej roku. Nie może przekroczyć 70 lat. Stan zdrowia musi mu pozwalać na pełnienie obowiązków. Wymagane jest co najmniej wykształcenie średnie. Do orzekania w sprawach dotyczących prawa pracy kandydat powinien znać się na sprawach pracowniczych. Polska Press
Do końca czerwca do Rad Miast i Gmin można zgłaszać kandydatów na ławników sądów rejonowych i okręgowych. Liczba ławników zależy od liczby spraw.

W Toruniu wybranych zostanie 175 ławników, a w Kowalewie Pomorskim, Rypinie i gminie Osiek pod Brodnicą - po 2. Gmina Ciechocin wybiera 1 ławnika.

Kto może zostać ławnikiem?
Wybory ławników na kadencję 2020-2023 mają zostać dokonane jesienią. Ławnikiem może zostać obywatel Polski, który korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, ukończył 30 lat, jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania od co najmniej roku. Nie może przekroczyć 70 lat. Stan zdrowia musi mu pozwalać na pełnienie obowiązków. Wymagane jest co najmniej wykształcenie średnie. Do orzekania w sprawach dotyczących prawa pracy kandydat powinien znać się na sprawach pracowniczych.

Ławnikami nie mogą zostać pracownicy sądów i prokuratury, policjanci, prawnicy, duchowni, żołnierze, służba więzienna oraz radni.
Kandydatów mogą zgłosić: prezesowie sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze z danej gminy.

Zgłoszenia kandydatów dokonuje się na karcie zgłoszenia, do której należy dołączyć kilka załączników (m.in. oświadczenia, zaświadczenie lekarskie, informację z Krajowego Rejestru Karnego, zdjęcia oraz listę osób zgłaszających kandydata).

Liczba ławników w sądach zależy od potrzeb, czyli od liczby spraw rozpoznawanych przez składy orzekające z ich udziałem. Rada Miasta Torunia powinna wybrać 135 ławników do Sądu Okręgowego i 40 ławników do Sądu Rejonowego.

Ostatnie dni na zgłoszenia
Zgłoszenia należy dostarczyć do 30 czerwca do siedziby Rady Miasta lub Gminy właściwej miejscu zamieszkania kandydata. W Toruniu to ul. Wały gen. Sikorskiego 8, IIp., p. 45 lub Punkty Informacyjne. W Rypinie dokumenty dostarczamy do UM (ul. Warszawska 40, pokój 101), w Brodnicy do Wydziału Spraw Obywatelskich i Obsługi Urzędu (ul. Kamionka 23, pok. 109), w Kowalewie Pomorskim do UM (ul. św. Mikołaja 5). Formularze uzyskamy w urzędach, na ich stronach internetowych oraz na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości i sądów.

Ławnik za jeden dzień otrzymuje około 115 zł.

Agro Pomorska odcinek 61,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska