Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.
- Nie przyjmujemy tego do wiadomości, że basen może zostanie otwarty ponownie po nowym roku. To właśnie teraz, jesienią i zimą najwięcej mieszkańców korzysta z tej formy aktywności - mówi Łukasz Kowarowski, radny SOG-u. I dzieli się swoimi obawami: - Najpierw jest mowa o reaktywacji tego obiektu z początkiem przyszłego roku, a potem może okazać się że będzie to Wielkanoc, a później okaże się że zastanie nas lato i w zasadzie nie trzeba już z basenu korzystać...
Basen od 1988 roku jest prowadzony przez OPEC. Jak podkreślają radni SOG-u, spółki miejskie mają pewne misje społeczne do wykonania na terenie miasta. Jedną z nich w odniesieniu do OPEC-u jak cytuje radnych Kowarowski jest: "aktywna obecność w środowisku lokalnym".
- Prezes Dec uważa, że należy ciąć koszty i w związku z tym zamyka ten obiekt. Jednak na przestrzeni ostatnich trzech lat, z rachunku zysków i strat wynika, że grupa OPEC wypracowała 25 mln zł zysku - zauważa radny Kowarowski. - A jeśli dziś mówimy o kilkuset tysiącach złotych czy nawet milionie na prowadzenie tego obiektu to myślę, że przy takim zysku ta kwota nie robi większego wrażenia.
Baseny szkolne nie rozwiązują problemu
Krystyna Bagniewska, radna SOG: - Jesteśmy od tego, by pomóc mieszkańcom. Na miasto które liczy ponad 85 tys. mieszkańców jest niemożliwością, aby nie było ogólnodostępnego basenu w mieście. Owszem są baseny w szkołach, ale z nich głównie korzystają uczniowie. Funkcjonowanie ich w dni powszednie w godzinach 20-22 jest śmieszne! Kto o tej godzinie ze starszych osób czy dzieci odważy się iść i wracać?!
Do radnej Bagniewskiej, która jest także członkiem Grudziądzkiej Rady Seniorów dochodzą sygnały i apele, by uruchomić Basen Nadwiślański. - Są liczne zapytania. Liczymy jednak, że sprawa nie jest jeszcze zamknięta. Będziemy dążyli do tego, aby spotkać się z prezydentem i rozmawiać na ten temat - dodaje radna SOG.
Łukasz Kowarowski liczy, że cytujemy "mentalność prezesa Deca się zmieni". - Na tę chwilę jednak uważam, że on tego miasta nie czuje. Poprzednik... różnie o nim mówiono, ale od 1988 roku pieniądze na ten basen były. Oczekuję zmiany podejścia do misji społecznej przez prezesa Deca i do momentu, gdy nie będzie wybudowany nowy basen na Strzemięcinie, ten przy Kalinkowej powinien działać - kwituje radny SOG-u.
Jak OPEC nie chce prowadzić basenu... to są trzy inne "opcje"
Radny Kowarowski także podaje trzy możliwości na uruchomienie basenu, na wypadek gdyby jednak profil działalności OPEC-u nie współgrał z tym rodzajem aktywności społecznej:
- OPEC może wypłacić dywidendę i radni mogą tą dywidendą dokapitalizować Geotermię i to ta spółka prowadziłaby ten obiekt
- wyłonienie operatora w tym przypadku mogłaby być to Geotermia bądź MORiW, a OPEC by finansował
- grunt na którym stoi basen, jest własnością OPEC-u wnieść jako majątek do Geotermii i ta spółka poradziłaby sobie bez ewentualnego finansowania z zewnątrz a zyska atrakcyjną działkę
- Wiemy, że ten basen jest potrzebny mieszkańcom. Będziemy dążyli do tego, aby został otwarty w jak najszybszym terminie. Zajrzeliśmy tutaj do środka. Włożono dość pokaźne środki w remont toalet, pryszniców, szatni. Wygląda to dość dobrze, dlatego wierzymy że ten obiekt będzie służył ludziom do momentu wybudowania nowego na Strzemięcinie - podsumowuje Piotr Rohde, radny SOG.
