Róża Lewandowska, jest szefową grudziądzkich struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego. W dokumencie jaki wpłynął do wojewody podniesiono argument, że Róża Lewandowska jako zarządzająca ZNP Grudziądz prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży usług wczasowych w ośrodku wypoczynkowym w Łebie. Obiekt ten jest własnością miasta - gminy Grudziądz, a został wydzierżawiony na czas nieokreślony ZNP Grudziądz. Stało się to za zgodą rady miejskiej, na mocy uchwały w czerwca 2017 roku.
Przepisy prawne są jasne
Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym, radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem.
PISALIŚMY: ZNP zostanie dzierżawcą ośrodka wypoczynkowego w Łebie
Jak sprawę komentuje Róża Lewandowska: - Niech te osoby, które na mnie donoszą czekają cierpliwie. I zaznacza:- Na pewno w mojej sprawie jest wszystko w porządku. Chcę, by te osoby, które są mi tak bardzo „życzliwe” były dłużej w niepewności. Oficjalnie zajmę stanowisko 30 kwietnia, gdy upływa termin odpowiedzi do wiceprzewodniczącego rady miejskiej.
Łukasz Kowarowski: Mam dwie opinie prawne
Z kolei w przypadku Łukasza Kowarowskiego odniesiono się do sprawowania przez niego mandatu radnego w kontekście objęcia przez stanowiska dyrektora do spraw administracji i zarządzania zasobem w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Nieruchomościami.
CZYTAJ TEŻ: Wyniki wyborów 2018. Taki będzie skład rady miasta Grudziądza [zdjęcia]
W piśmie do wojewody, czytamy m.in. że Łukasz Kowarowski „należy do ścisłego kierownictwa spółki z uprawnieniami władczymi, które charakteryzują osoby zarządzające działalnością gospodarczą”. Osoba, która poddaje w wątpliwość czy zajmowana posada dyrektorska może kolidować z łączeniem funkcji radnego, uważa że zatrudnienie Łukasza Kowarowskiego wiąże się bezpośrednio z zarządzaniem działalnością MPGN-u pod względem faktycznym i prawnym.
- Zanim zostałem dyrektorem MPGN-u, zasięgnąłem dwóch opinii prawnych, które jasno mówią, że w tej sprawie nie ma „kolizji” prawnej - kwituje Łukasz Kowarowski.
Swoje wyjaśnienia oboje radni muszą złożyć do 30 kwietnia zastępcy przewodniczącego rady miejskiej Grudziądza, gdyż to na radzie miejskiej spoczywa obowiązek podjęcia uchwały o ewentualnym wygaśnięciu mandatu na podstawie dokonanych w tym zakresie ustaleń.
Na rozstrzygnięcie - stanowisko rady miejskiej Grudziądza - czeka też wojewoda. Do 31 maja.
