https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radoszki. Świątynie bliskiego regionu - z kurzętnickiego klucza

Bogumił Drogorób
Marek Ewertowski
Wieś Radoszki powstała prawdopodobnie w XIV w.. Niestety, nie ma z tego okresu żadnych wzmianek. Parafię o genezie średniowiecznej powołano do życia po 1289 r. przez kapitułę chełmińską.

Miejscowość Radoszki występowała w źródłach pod następującymi nazwami: Redischkow, Radischkow, Radisk, Radisco, Radisko, Radoszki, Radoszk, Radosk. Wieś leżała na terenie tzw. klucza kurzętnickiego. W 1402 r. kapituła chełmińska nadała 24 łany na prawie chełmińskim Klaukonowi Steinwekowi z wolnym rybołówstwem na jeziorze Samińskim.
Miejscowość ucierpiała podczas wojny polsko-krzyżackiej w 1414 r. - pozostało w niej tylko dwóch gospodarzy, a największe straty poniósł młynarz.
Pod Radoszkami 11 lutego 1629 r. zaczęła się bitwa pomiędzy Szwedami a Polakami, zakończona pod Górznem. Wojska polskie (4000 zbrojnych ) prowadzone przez Stanisława Potockiego zostały pokonane przez zgrupowanie szwedzkie (10 000 ludzi) pod wodzą Oxenstierny.
Kościół po raz pierwszy jest wzmiankowany w 1404 r. Z kasy zakonnej w Malborku została wypłacona pewna suma na kościół w Radoszkach. Ponieważ miejscowość ucierpiała w 1414 r. biskup chełmiński Arnold Stapil kazał włączyć kościół parafialny w Radoszkach do parafii w Boleszynie. Zależność od Boleszyna nie trwała długo. Pierwsze ślady ponownej samodzielności parafii p.w. św. wawrzyńca i Mikołaja odnotowano już w 1525 r. Patronat nad kościołem spoczywał w rękach kapituły chełmińskiej.
Do dnia dzisiejszego nie zachował się pierwotny kościół średniowieczny. Obecny zbudowano w 1717 r., konsekracja nastąpiła trzy lata później przez biskupa pomocniczego Seweryna Sieczkę. Dzwonnicę wzniesiono w XVIII w. lub na początku XIX w.. Świątynię gruntownie odnowiono w 1964 r. W dzwonnicy zawieszone są dwa dzwony - z 1566 i 1789 r..
Parafia nalezy do diecezji toruńskiej.
Proboszczem parafii jest ks. Sławomir Zedlewski.
Nabożeństwa w niedzielę o godz. 8, 9.30 i 11, w dni powszednie o 17.
Biuro parafialne czynne po każdym nabożeństwie.
Tel. 56/498 84 80.
W materiale wykorzystałem informacje zawarte w publikacji "Diecezja toruńska. Historia i teraźniejszość".

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska