Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radziejowskie obserwatorium w kształcie rotundy

Michał Nowicki
W miejscowym Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Łokietka w Radziejowie przygotowują się do budowy przyszkolnego obserwatorium astronomicznego. Zostanie ono postawione na szkolnym dziedzińcu w przyszłym roku.

Plany trochę inne niz założenia

Budowa obserwatoriów to pilotażowy program samorządu województwa, z którego skorzysta 12 szkół z całego regionu. Jedno z nich ma powstać obok radziejowskiego LO. W ubiegły poniedziałek szkoła dostała projekt techniczny mającego powstać obiektu.
Plan różni się od wstępnych złożeń
- Początkowo mówiło się, że budynek powstanie na planie prostokąta, teraz ma mieć kształt rotundy. W stosunku do pierwszych założeń znacznie poszerzone jest też zaplecze socjalno - magazynowe - powiedział nam Grzegorz Sobczak, dyrektor radziejowskiego Zespołu Szkół i Placówek, w skład którego wchodzi Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Łokietka, przy którym ma powstać obserwatorium.
Najważniejszą częścią obiektu ma być sala z sześcioma stanowiskami komputerowymi, które będą pokazywać obraz z głównego teleskopu obserwacyjnego, umieszczonego w obrotowej i rozsuwanej kopule.

Teleskop sterowany elektronicznie

Teleskop będzie też posiadał system GPS. Do niego będzie można wprowadzić współrzędne obiektu, który będą chcieli obserwować chętni i dzięki temu teleskop będzie go automatycznie śledził.
Oprócz teleskopu w obserwatorium będzie wiele innego, drobniejszego sprzętu obserwacyjnego i służącego do obróbki uzyskanych danych obserwacyjnych. Radziejows-kie obserwatorium będzie połączone z innymi, tego typu obiektami, dzięki czemu obserwatorzy będą mogli szybko wymieniać się uzyskanymi danymi.
Nauczyciele, którzy będą zajmowali się obserwatorium, uczestniczą w szkoleniach. Także uczniowie nie próżnują
- Nasze koło astronomiczne zawsze działało prężnie, ale teraz funkcjonuje jeszcze intensywniej. Jego członkowie cały czas prowadzą obserwacje, nawet w wakacje odbyli spotkania z astronomami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy sprawują merytoryczną pieczę nad projektem, z którymi przeprowadzili nocne obserwacje nieba - podkreśla dyrektor.
Budowa obiektu ma kosztować ok. 300 tys. zł. Ok. 70 proc. tej sumy będzie sfinansowane z funduszy unijnych, pozostała część to wkład własny. Obserwatorium stanie na dziedzińcu radzie-jowskiego LO. Ma zostać wybudowane w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska