Ranking Perspektyw prezentujący najlepsze szkoły wyższe w Polsce powstał już po raz 20. Zestawienie uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.
- W roku 2000 profesjonalny Ranking Szkół Wyższych wydawał się w Polsce równie niewyobrażalny, jak dziś nie wyobrażamy sobie, że mogłoby go nie być. 20 lat Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy pozwala nam nakreślić wiarygodny i pełny obraz polskiego szkolnictwa wyższego w tym okresie. Będziemy go kreślić dalej w latach, które nadejdą, bo jesteśmy przekonani, że - trawestując hasło tegorocznego zwycięzcy, Uniwersytetu Warszawskiego - 20 lat to dobry początek - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.
W tym roku na czele Rankingu Perspektyw znalazł się Uniwersytet Warszawski, który uzyskał 100 proc. przyznawanych punktów. Na drugim miejscu został sklasyfikowany Uniwersytet Jagielloński z wynikiem 99.2 proc., który zaliczył spadek z pierwszej pozycji zajmowanej przez ostatnie dwa lata. Trzecia na podium okazała się Politechnika Warszawska, a tuż za nią uplasowała się krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza.
Wśród niepublicznych szkół wyższych po raz kolejny bezkonkurencyjna okazała się Akademia Leona Koźmińskiego, a wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych Akademia im. Jakuba z Paradyża. Za najlepszy uniwersytet rolniczy uznano ten we Wrocławiu, za najlepszą Akademię Wychowania Fizyczną szkołę z Katowic, a za najlepszy uniwersytet pedagogiczny ex aequo Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie.
Rekrutacja na studia 2019. Maturzyści chcą na studia pod Waw...
WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji
Źródło: TVN24/x-news
