Nie ma wątpliwości co do tego, że pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku, wnosi na rynek pracy nowe wartości i oczekiwania, które pracodawcy powinni uwzględnić, aby przyciągnąć i zatrzymać młodych talentów.
Firmy, przedsiębiorstwa i urzędy, które chcą znaleźć i zatrzymać u siebie na dłużej młodego pracownika powinny zajrzeć do raportu z badań, które przeprowadził Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. "Ocena i analiza sytuacji osób młodych na kujawsko-pomorskim rynku pracy" naprawdę daje do myślenia. Pokazuje m.in. jasno rzeczy, których młode pokolenie absolutnie w pracy nie akceptuje, a co skłonni bywają "przetrawić" starsi pracownicy.
Komfort pracy i wynagrodzenie - to dla młodych najważniejsze
-Dla 75 procent przedstawicieli pokolenia Z komfort pracy jest kluczowy. Cenią oni odpowiednie wynagrodzenie, dobrą atmosferę, możliwości rozwoju zawodowego oraz poczucie bycia docenianym. Niestety, często wskazują na brak tych elementów w polskich firmach - zaznacza Maciej Smolarek, rzecznik WUP w Toruniu.
Z badań wynika, że młodzi ludzie w Kujawsko-Pomorskiem chętnie zdobywają doświadczenie zawodowe już w trakcie studiów. Aż 60 procent studiujących z pokolenia Z aktualnie pracuje. Ale, uwaga! Młodzi nie mają problemu z mobilnością i zmianami.
- Dzięki wsparciu rodziny i braku zobowiązań finansowych, są skłonni eksperymentować z miejscem zatrudnienia, poszukując najlepszego dla siebie środowiska pracy - wskazuje Maciej Smolarek.
Czego pokolenie Z oczekuje od pracodawców? Nadgodzin nie chcą!
Przedstawiciele pokolenia Z oczekują od pracodawców czterech głównych rzeczy. Po pierwsze, elastyczności, czyli możliwości pracy zdalnej lub elastycznych godzin pracy. Po drugie natomiast - transparentności. Młodzi chcą jasnych zasad awansu i wynagrodzenia.
Trzecia istotna sprawa to wsparcia w rozwoju: dostępu do szkoleń i możliwości podnoszenia kwalifikacji. A wreszcie - rzecz dla pokolenia Z nie do przecenienia, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Młodzi oczekują od pracodawców poszanowania czasu wolnego i unikania nadgodzin.
Czytaj więcej artykułów tego autora >>> TUTAJ <<<<
- Aby przyciągnąć i zatrzymać młodych pracowników, firmy muszą dostosować swoje strategie, oferując nie tylko konkurencyjne wynagrodzenie, ale także dbając o kulturę organizacyjną, która promuje rozwój, docenianie i elastyczność - podsumowuje Maciej smolarek z WUP.
A czego młodzi absolutnie w pracy nie akceptują?
Złe relacje między współpracownikami, złe relacje z szefem oraz praca w szkodliwych warunkach - to kwestie, których pokolenie Z absolutnie nie akceptuje. A owe szkodliwe warunki to nie tylko hałas czy wysiłek fizyczne, ale także monotonia pracy.
Młodzi urodzeni po 1995 roku chcą mieć pracę zgodną ze swoimi zainteresowani i gotowi są jej szukać do skutku. Ważnym dla nich jest także rozwój zawodowy. Stanie w miejscu, nieuczenie się, niezdobywanie nowych doświadczeń to dla pokolenia Z żaden scenariusz na życie.
W miejscu pracy młodzi zwracają też baczną uwagę na komunikację i język. Taki, który będzie wyrazem akceptacji i wyrazem chęci budowania relacji opartych na wzajemnych szacunku. To też wnioski płynące z badania zleconego przez WUP w Toruniu.
Pracodawco, widełki płacowe w ogłoszeniu to podstawa!
Jak przyciągnąć młodego człowieka do firmy? Jak postępować podczas rekrutacji? Badani na zlecenie przez WUP przedstawiciele pokolenia Z wskazali na podstawowe rzeczy ważne dla nich przy rekrutacji. Absolutną podstawą jest jasność komunikacji.
Ta jasność oznacza, że ogłoszenia o pracy muszą być wyposażone w informacje o tym, ile młody człowiek zarobi. Podawać należy przynajmniej widełki płacowe.
Potem kandydat oczekuje informacji zwrotnej na swoją aplikację. Niezależnie, czy będzie ona pozytywna, czy negatywna - musi być. Nie wolno milczeć.
Wreszcie - nowo przyjętym pracownikom należy w firmie udzielać informacji zwrotnej o tym, jak są oceniani. Nawet, jeśli byłby to tzw. negatywny feedback.
WAŻNE. Warto zajrzeć do tego raportu, by zrozumieć młodego pracownika
- Oczywistym wydaje się, że rozumienie potrzeb pokolenia Z i dostosowanie się do nich może przynieść korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. To klucz do bardziej efektywnej i satysfakcjonującej współpracy.
- W zrozumieniu sytuacji osób młodych na kujawsko pomorskim rynku pracy z pewnością pomoże lektura raportu opisywanego badania przeprowadzonego na zlecenie WUP w Toruniu. Raport badania „Ocena i analiza sytuacji osób młodych na kujawsko-pomorskim rynku pracy" dostępny jest na stronie: wuptorun.praca.gov.pl
Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
